• 2
  • 5 min
  Aneta Piętoń
  Napisane przez
  Aneta Piętoń

  Zapoznaj się z poniższym artykułem, a dowiesz się, jak uzyskać darmową reklamę w Google o wartości 40 000 zł miesięcznie. Dzięki płatnym kampaniom AdWords będziesz mógł promować swoją organizację zupełnie za darmo.

  Czym jest program Google Ad Grants?

  Google Ad Grants to program stworzony w 2003 r. przez firmę Google. Wszystkie organizacje non-profit po spełnieniu wymogów formalno-prawnych mogą bezpłatnie promować swoją działalność w Google. Obecnie miesięczny budżet na kampanie płatne w Google AdWords wynosi 10 000$ miesięcznie.

  Dla kogo jest przeznaczony program Google Ad Grants?

  Z programu mogą skorzystać:

  • organizacje Pożytku Publicznego zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości,
  • fundacje i stowarzyszenia niemające statusu Organizacji Pożytku Publicznego, ale zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

  Natomiast do programu nie mogą dołączyć:

  • podmioty i organizacje państwowe,
  • szpitale, firmy medyczne,
  • szkoły, placówki opiekuńczo-wychowawcze, uniwersytety (wyjątek stanowią działy instytucji edukacyjnych, które prowadzą działalność filantropijną  – one mogą starać się o uczestnictwo w programie Google Grants).

  Jak zakwalifikować się do programu Google Ad Grants?

  Aby skorzystać z programu Google Ad Grants należy spełnić kilka wymogów formalnych i prawnych.  Po pierwsze należy wypełnić odpowiedni wniosek o członkostwo na stronie Google:

  Przejdź przez formularz krok po kroku: https://www.google.com/nonprofits/account/signup?hl=pl&locality=pl

  W dalszej części formularza należy podać nazwę fundacji, dołączyć aktualny i ważny status  organizacji non-profit oraz opisać działalność organizacji. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie działającej strony WWW z merytoryczną treścią. Po pozytywnej odpowiedzi można przystąpić do tworzenia nowego konta AdWords. Ważne jest, że nie można działać w ramach istniejącego już konta. Bez względu na to, w jakim kraju będzie prowadzona kampania jako walutę należy ustawić dolar amerykański. Ponadto należy nie wpisywać żadnych informacji na temat sposobu rozliczenia. Po utworzeniu konta AdWords można przystąpić do tworzenia kampanii, a po zakończeniu należy poddać konto weryfikacji.

  Jakie korzyści daje kampania Google Grants?

  Reklamy płatne przestały być dostępne tylko dla dużych reklamodawców. Wykorzystując kampanie AdWords dla organizacji non-profit możemy:

  • przedstawić działalność stowarzyszenia/fundacji,
  • docierać do inwestorów, ofiarodawców i dobroczyńców,
  • pozyskać nowych wolontariuszy,
  • promować akcji specjalne, pomocowe, inicjatywy np. kampanie 1%.

  Warunki prowadzenia kampanii AdWords

  Konto i kampanie AdWords prowadzi się w taki sam sposób jak robią to inni reklamodawcy, którzy płacą za swoje reklamy. W przypadku uczestników Google Ad Grants prowadzenie kampanii jest bezpłatne oraz należy spełnić kilka ogólnych warunków:

  1. Kampanie prowadzone są tylko w sieci wyszukiwania i obejmują tyko kampanie tekstowe.
  2. Reklamy i słowa kluczowe muszą odzwierciedlać działalność organizacji non-profit.
  3. Reklamy mogą prowadzić tylko do jednej domeny witryny, którą podaliśmy w zgłoszeniu.
  4. Reklamy nie mogą mieć charakteru komercyjnego.
  5. Miesięczny budżet na kampanie wynosi maksymalnie 10 000$.
  6. Budżet dzienny kampanii może wynosić maksymalnie 329 USD (niewykorzystany budżet dzienny przepada, przez co nie można go wykorzystać innego dnia).
  7. Maksymalny koszt kliknięcia nie może przekroczyć 2$, chyba że strategia ustalania stawek zostanie zmieniona na: Maksymalizuj liczbę konwersji (w tej sytuacji system sam ustali stawkę, aby móc uzyskać jak najwięcej konwersji w danym budżecie).

  W celu zwiększenia przejrzystości i podniesienia standardów kampanii Google Grants od 1 stycznia 2018 r. wprowadzone są istotne zmiany zasad w prowadzeniu kampanii:

  1. Kampanie muszą mieć określone kierowane geograficznie, tak by reklamy wyświetlały się w lokalizacjach objętych działalnością organizacji
  2. Jedna kampania musi zawierać co najmniej dwie aktywne grupy reklam, a każda grupa dwa aktywne teksty reklamowe
  3. Konto musi posiadać minimum dwa rozszerzenia reklam z linkami do podstron
  4. Skuteczność konta AdWords będzie określana na podstawie minimalnego współczynnika klikalności w każdym miesiącu na poziomie co najmniej 5%. Jeśli przez 2 następne miesiące wymóg ten nie będzie spełniony, kont AdWords zostanie zawieszone.
  5. Kampanie AdWords muszą odpowiadać na intencje i zapytania użytkownika oraz uwzględniać misję organizacji. W związku z tym w reklamach nie można stosować:
  • słów uwzględniających brand konkurencji
  • słów kluczowych o wyniku jakości 2 lub mniej
  • jednowyrazowych lub ogólnych słów kluczowych, np. nazwy miejsc, wydarzeń, imion (za wyjątkiem słów określających własną markę.

   

  6. Średni koszt za kliknięcie na poziomie 2$ przestanie obowiązywać, jeśli zmienimy na automatyczne strategie ustalania stawek: Maksymalizuj liczbę konwersji.

  Wszyscy uczestnicy, którzy nie dostosują się do powyższych zaleceń zostaną usunięci z programu.

  Czy można promować drugą witrynę w ramach programu Google Ad Grants?

  W ramach programu Google Ad Grants można wnioskować o możliwość promocji drugiej witryny w ramach tego samego konta AdWords. W tym celu należy wypełnić stosowny wniosek ze strony https://support.google.com/grants/contact/grants_v oraz uzasadnić swoją prośbę. Zgłoszenie jest sprawdzane w ciągu 10 dni roboczych.

  Podsumowanie

  Kampanie Google Grants są doskonałą formę reklam dla organizacji non-profit. Wykorzystując 40 000 zł miesięcznie na kampanie płatne można dotrzeć do osób potrzebujących, wolontariuszy czy darczyńców. Jednakże ze względu na wprowadzane zmiany w programie, kampanie będą wymagały wielu ulepszeń i modyfikacji. Google tłumaczy swoje zmiany chęcią podniesienia standardów jakościowych oraz wykluczeniu mało efektywnych działań. Wiele organizacji, które do tej pory same  prowadziły działania będą musiały skorzystać z pomocy Agencji, aby program Google Grants nie został im cofnięty, a konto AdWords nie zostało zawieszone. Bardzo ważne jest doświadczenie w odpowiednim zaplanowaniu i ustawieniu kampanii, co przełoży się na możliwość kontynuowania programu Google Grants, a w konsekwencji na realne efekty.

  Chcesz się dowiedzieć więcej o kampaniach dla fundacji Google Grants? Zobacz, w czym możemy Ci pomóc

  Aneta Piętoń
  Napisane przez
  Aneta Piętoń

  Dodaj komentarz

  2 komentarzy do "Jak uzyskać 40 000 zł/mc na kampanie AdWords Google Grants dla fundacji"

  Powiadom o
  avatar
  Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
  trackback

  […] JAK UZYSKAĆ 160 000 ZŁ NA KAMPANIE ADWORDS GOOGLE GRANTS DLA FUNDACJI […]

  Paula
  Gość

  Czy w tym przypadku AdWordsy rozlicza się jakoś inaczej? Jak to wygląda? Zastanawia mnie, czy można stosować się do tych zasad: http://maxmag.pl/google-adwords-a-podatek-vat-jak-rozliczac/ . Z góry dzięki za odpowiedź.

  wpDiscuz