Home Blog 5 przydatnych tricków z plikiem .htaccess, które mogą wpłynąć na SEO (cz.1)

5 przydatnych tricków z plikiem .htaccess, które mogą wpłynąć na SEO (cz.1)

Czas czytania : 3 min
20 października 2017

Konfiguracja plików serwera głównego bezpośrednio przyczynia się do lepszego SEO, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że dostrzeże Cię więcej robotów w wyszukiwarce i zwiększy się widoczność Twojej witryny na kluczowe frazy. Wprowadzając proste reguły w pliku .htaccess, można usunąć zbyteczne rozszerzenia, zrobić przekierowanie 301 ze stron generujących błąd 404, czy zwiększyć szybkość ładowania się witryny.

Zapraszam do krótkiej lektury, z której dowiecie się o 5 podstawowych trickach, które pozwolą zwiększyć potencjał SEO witryny.

1. Tworzenie przyjaznych adresów URL

Musisz mieć jasne, zwięzłe i przyjazne dla SEO adresy URL, które zawierają słowa kluczowe, aby generować więcej ruchu z wyszukiwarek. Pamiętaj, że słowa kluczowe w adresach URL są jednym z czynników rankingowychPonadto, adresy URL powinny być jak najkrótsze i intuicyjne, aby internauci mogli łatwo je zapamiętać i zrozumieć, w jakiej części serwisu znajdą się po jego wpisaniu.

Istnieją przypadki, w których system zarządzania treścią nie zezwala na łatwe dostosowywanie adresów URL. Możesz obejść te ograniczenia w pliku .htaccess za pomocą prostej reguły:

Przykład?

Adres strony przed zmianą to http://site.com/index.php?topic=article. Wystarczy użyć krótkiej komendy, aby go zmienić:

RewriteEngine On

Rewrite Rule ^topic/ (a[a-zA-Z0-9]+)$ index.php?topic=$1

Po użyciu tej komendy poprzedni adres zostanie zmieniony na następujący: http://site.com/rules/article

Jak widać na wskazanym przykładzie, adres został zmieniony na bardziej czytelny, przyjazny dla wyszukiwarki oraz dla samego użytkownika.

2. Usuwanie rozszerzeń .html i .php

Wielu z nas jest już przyzwyczajonych do obecnych schematów adresów URL i uważa, że użycie rozszerzeń, takich jak .html, czy .php jest nieprzyjazne SEO, więc chce usunąć to rozszerzenie.

Aby usunąć rozszerzenia .html i .php, wystarczy użycie prostej reguły w kodzie .htaccess:

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}.html -f

Rewrite Rule ^(.*)$ $1.html

Aby usunąć .php, wystarczy w powyższym kodzie zamienić .html na .php.  

3. Dodawanie rel = “canonical” do plików PDF i nagłówków

W 2011 r. Google ogłosiło, że popiera dodanie atrybutu rel = “canonical” z określonymi parametrami HTTP w celu sygnalizowania kanonicznych adresów URL dla dokumentów HTML, w tym także plików PDF. Jest to alternatywna metoda wskazywania oryginalnych zdjęć i plików PDF na wersji HTML.

Wystarczy użyć poniższego kodu w .htaccess, aby wskazać kanoniczny plik PDF na stronie internetowej:

<Files “file.PDF”> Header and Link “<htttp://www.site.com/page.html>; rel=”canonical” </Files>

4. Przekierowania z http na https po wdrożeniu certyfikatu SSL

Jeżeli SSL nie został poprawnie zainstalowany na stronie wraz z odpowiednim przekierowaniem w pliku .htaccess, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że treść na Twojej witrynie jest zaindeksowana pod dwoma zupełnie odrębnymi adresami (w wersji z HTTP i z HTTPS). Załóżmy, że masz już zainstalowany certyfikat SSL na swojej stronie i możesz przeglądać witrynę za pośrednictwem tego protokołu. Aby uniknąć duplikacji, musisz przekazać informację robotowi Google, że treść na wszystkich podstronach serwisu jest dostępna pod nowym protokołem. Aby osiągnąć zalecany efekt, należy ustawić przekierowanie 301 w pliku .htaccess z wersji http na wersję HTTPS.

W tym przypadku wystarczy w pliku .htaccess dodać poniższą komendę:

RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} !=on

RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

5. Jak pozbyć się ukośnika z adresu URL?

Czasem spotykamy się z witrynami, które w swoich adresach URL mają na końcu ukośnik, a inne nie. Adres bez ukośnika oznacza zwykły plik a z – katalog. Taki drobny element może być niejasny dla wyszukiwarek, ponieważ tworzy się duplikat witryny, co nie jest dobre z punktu widzenia SEO. Problem może rozwiązać prosta reguła w pliku .htaccess:

RewriteEngine On

RewriteRule ^(.*)/$ http://%{HTTP_HOST}/$1

Podsumowanie

Istnieje wiele zalet i wad związanych z edycją pliku .htaccess. Przynosi to duże korzyści, ponieważ zmiany są natychmiastowe i zwiększają funkcje Twojej witryny. Jeśli jednak nie wiesz, jak edytować ten plik, to najlepiej zatrudnić profesjonalnego informatyka, który skonfiguruje pliki .htaccess poprawnie. Niepoprawna konfiguracja pliku .htaccess może negatywnie wpłynąć na działanie Twojego serwisu. Za miesiąc ukaże się druga część tego artykułu, w którym opowiem o kolejnych 5 trickach w pliku .htaccess, które pomogą usprawnić Twoje SEO. Już dziś zapraszam do lektury!  

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 12 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.