Home Blog Dlaczego kampanie na YouTubie nie są skuteczne?

Dlaczego kampanie na YouTubie nie są skuteczne?

Czas czytania : 5 min
25 września 2017

Kampanie AdWords na YouTubie stają się coraz bardziej popularne. Reklamodawców przyciąga niska cena reklam oraz duże zasięgi. Dlaczego więc tak wielu z nich jest niezadowolonych z efektów kampanii? Przede wszystkim źle prowadzona kampania jest jak krzyczenie w pustą przestrzeń. Niby ktoś coś słyszy, ale tak naprawdę nikogo to nie interesuje.

SEO w służbie SEM

Robert Heath napisał w książce Uwieść podświadomość. Psychologia reklamy: „Nie zwracam uwagi na reklamy, ponieważ żyjemy w przekonaniu, że nie dowiemy się z nich niczego nowego czy interesującego.” I to jest prawda. YouTube jest obecnie traktowany przez użytkowników jak zagłuszacz ciszy, zabijacz nudy, miejsce do szukania rozwiązań, przestrzeń do relaksu, telewizja, miejsce gdzie odgrywają się decyzje zakupowe. Jak więc poprowadzić skuteczną kampanię? Przede wszystkim wybrać grupę docelową i przygotować kanał na przybycie użytkowników. Rozłożyć dla nich czerwony dywan i dać im to, czego potrzebują.

Jak to zrobić?

Musimy myśleć o YouTubie jak o wyszukiwarce, w której użytkownicy poszukują konkretnych treści. Aby poprawić jakość kanału i pozwolić użytkownikom odnaleźć interesujące ich materiały, należy wdrożyć strategię SEO w kanale.

Które elementy zoptymalizować na kanale YouTubie?

  1. Wygląd

Źródło: Castorama Polska, https://www.youtube.com/user/CastoramaPolska, dostęp: 24.09.2017.

To jak wygląda kanał, do którego chcemy przyciągnąć użytkownika jest niezwykle ważne. Zadbajmy o to, żeby zdjęcie główne było estetyczne, znajdował się na nim brand, żeby użytkownik wiedział gdzie jest i co go czeka.

  1. Nazwa kanału

Jeśli prowadzimy kanał danego brandu to należy to zaznaczyć. Kto z nas chciały przenieść się do z reklamy o wiertarkach do kanału o nazwie „pączek na słodko”? Wszystko to, co pokazujemy użytkownikowi ma być spójne i jasne.

  1. Informacje o kanale

Zadbajmy też o to, żeby informacje o kanale były maksymalnie proste i aktualne. Dzięki temu zyskujemy zaufanie wśród użytkowników.

Źródło: Castorama Polska, https://www.youtube.com/user/CastoramaPolska, dostęp: 24.09.2017.

  1. Playlisty

Dobrze pozycjonowany kanał musi mieć odpowiednią strukturę. Co to oznacza? Użytkownik, który jest do niego przekierowywany musi w nim zostać, znaleźć to co go interesuje i się zaangażować. Podobna sytuacja występuje w przypadku SEO w wyszukiwarce Google. W chwili kiedy użytkownik z wyniku organicznego trafia na stronę i szybko z niej wychodzi, witryna „spada” w dół w wynikach wyszukiwania (oczywiście jest to uproszczona wersja zdarzeń).

Źródło: Castorama Polska, https://www.youtube.com/user/CastoramaPolska, dostęp: 24.09.2017.

Dużym błędem jest jednak robienie tych wszystkich rzeczy jednego dnia. W pozycjonowaniu na YouTubie liczy się regularność, stałe dbanie o kanał i zapełnianie go wartościową treścią. Dla przykładu, kanał będzie lepiej pozycjonowany, jeśli zmiany będą następowały regularnie. Oznacza to, że np. jednego dnia tworzymy playlistę, kolejnego wrzucamy do niej film itd. Jeśli nie będziemy postępować w ten sposób to nasze wysiłki spełzną na niczym, a wiadomo, że jeśli chce się ukryć trupa, najłatwiej jest to zrobić na drugiej stronie wyników wyszukiwania.

  1. Przygotowanie filmu

Przed rozpoczęciem kampanii AdWords należy też w odpowiedni sposób przygotować kreacje. Samo wrzucenie ich na YouTube to za mało. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Źródło: Castorama Polska, https://www.youtube.com/user/CastoramaPolska, dostęp: 24.09.2017.

Dzięki zastosowaniu tych zasad zyskamy:

1. Lepszą widoczność filmu;

2. Będą do nas trafić bardziej zaangażowani użytkownicy, a więc ci lepiej konwertujący;

3. Obniżymy koszty reklamy.

Teoria teorią, a kiwi kiwi kiwi

Teoria zawsze prezentuje nam idealny świat, któremu powinniśmy się bez reszty oddać. Przejdźmy więc przez proces dodawania filmu. Pierwszym etapem jest zalogowanie się do kanału na YouTubie i przesłanie filmu. Aby to zrobić należy kliknąć na strzałkę w górnym prawym rogu.

Źródło: Własne, dostęp: 24.09.2017.

Przed przesłaniem filmu wybieramy ustawienia prywatności. Jeśli chcemy, żeby każdy mógł zobaczyć nasz materiał wideo, należy wybrać ustawienie „publiczny”. Następnie przechodzimy do dodania filmu.

Źródło: Własne, dostęp: 24.09.2017.

Po przesłaniu filmu ustawiamy wcześniej wspomniane elementy, a więc: tytuł, opis, dodatkowe elementy tj. linki, tagi oraz miniaturę, czyli to co zobaczy użytkownik w wyszukiwarce YouTube po wpisaniu zapytania. Po wprowadzeniu tych informacji publikujemy film.

Źródło: Własne, dostęp: 24.09.2017.

Następnie przechodzimy do „Studia twórców” i dodajemy dodatkowe elementy, które uatrakcyjnią nasz przekaz. Więcej o nich dowiecie się z artykułu Kampania YouTube dla producenta – a po co? A dlaczego?

Źródło: Własne, dostęp: 24.09.2017.  

Podsumowując, dobra i skuteczna kampania reklamowa na YouTubie to nie tylko wrzucenie filmu i ustawienie kierowania w AdWords. To zespół czynników, które wzajemnie na siebie oddziałują. Bez dobrej optymalizacji, contentu, kreacji i kierowania nie ma skutecznych działań reklamowych w tym kanale. Samo dodanie filmu to dopiero początek.    

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 12 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.