Home Blog KOMPENDIUM o WORDPRESSIE (cz.1). 5 trików, które przyspieszą działanie Twojej strony.

KOMPENDIUM o WORDPRESSIE (cz.1). 5 trików, które przyspieszą działanie Twojej strony.

Czas czytania : 4 min
02 lutego 2018

WordPress stał się już na tyle popularny, że liczba serwisów opartych o ten system CMS stale rośnie. Jest on nie tylko wygodny w użytkowaniu, ale również daje użytkownikowi duże możliwości konfiguracyjne. Kolejną zaletą jest fakt, iż w wielu aspektach jest dobrze przygotowany pod kątem optymalizacji dla wyszukiwarek. WordPress sam z siebie jest szybki, a jego instalacja nie stanowi problemu, jednak dodatkowe działania wokół strony mogą spowodować pogorszenie szybkości ładowania strony. W pierwszej części naszego poradnika pokażę Ci 5 prostych tricków, które pozwolą Ci przyspieszyć działanie strony na WordPressie.  

Jak zaktualizować WordPressa, by zrobić to dobrze i bezpiecznie?

Na pierwszy rzut oka aktualizacja WordPressa może wydawać się prosta, a sama ta czynność nie powinna sprawić nikomu problemów. Zazwyczaj gdy pracujesz na nieaktualnej wersji WordPressa, z poziomu panelu jesteś informowany, że jest dostępna nowsza wersja, którą możesz zainstalować w kilka minut. Jednak zanim ją wykonasz, zalecam zrobienie backup’u danych, ponieważ istnieje pewne ryzyko, że podczas aktualizacji utracisz istotne informacje. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie Ci wtyczka BackWPup, dzięki której bez zbędnego wysiłku możesz dokonać zrzutu danych na wyznaczone przez Ciebie miejsce. Innym, dobrym pomysłem na usprawnienie funkcjonowania Twojej witryny jest aktualizacja niezbędnych wtyczek i usunięcie tych, które nie są Ci potrzebne – zbyt duża ilość wtyczek może mieć negatywny wpływ na szybkość ładowania się witryny.

Jaki wpływ na działanie strony ma wersja PHP?

WordPress jest przykładem systemu, który w całości jest oparty na języku PHP. Zazwyczaj firmy hostingowe dają użytkownikowi możliwość wyboru z jakiej wersji PHP chce korzystać. Zalecana i wspierana przez system CMS WordPress wersja PHP to 7.0 lub nowsza, dlatego warto ją włączyć na swoim serwerze. Wersja PHP jest kluczowym elementem układanki, która wspiera bezpieczeństwo i wpływa pozytywnie na szybkość ładowania się witryny. Posiadanie starej wersji PHP naraża naszą stronę internetową na zagrożenie i zmniejsza jej wydajność. Dla przykładu wersja PHP 5.2 nie jest już dalej rozwijana – oznacza to, że jeśli znajdzie się jakaś luka umożliwiająca włamanie się na stronę, to nasza witryna może być na takie włamanie narażona. Co więcej, może wystąpić problem z działaniem niektórych wtyczek i motywów. Warto pamiętać, że z wersji na wersję Interpreter PHP działa wydajniej, a lepsze wykonywanie skryptów oznacza szybsze działanie Twojej witryny.

Dzięki kompresji GZIP Twoja strona działa szybciej!

GZIP jest metodą kompresji wybranych plików, najczęściej JavaScript, HTML i CSS, których zmniejszanie leży po stronie serwera, a dekompresja po stronie przeglądarki. Kompresja GZIP pozwala przyspieszyć wczytywanie się witryny przez zmniejszenie ilości wysyłanych danych między serwerem, a użytkownikiem odwiedzającym serwis nawet o 80%. Niektóre konta hostingowe mają automatycznie włączoną obsługę GZIP, a niektóre dają możliwość włączenia jej z poziomu panelu, jednak w niektórych przypadkach będziesz musiał poradzić sobie samodzielnie. W tym przypadku zalecam skorzystać z narzędzia checkgzipcompression.com. Jeżeli rezultat będzie taki jak w poniższym przykładzie, oznacza to, że mamy włączoną kompresję GZIP.   W przypadku kiedy wynik procesu będzie negatywny, możesz włączyć kompresję GZIP, dodając poniższy kod w pliku .htaccess: <IfModule mod_deflate.c> AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain AddOutputFilterByType DEFLATE text/html AddOutputFilterByType DEFLATE text/css AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript </IfModule>

Optymalizacja obrazów na WordPressie

Zależy Ci na tym, żeby Twoja strona ładowała się szybciej, a jednocześnie chciałbyś, aby Twoje grafiki były w jak najwyższej rozdzielczości? W tym przypadku z pomocą przychodzi nam wtyczka WP Smush. Jest to narzędzie, które pozwala na automatyczne zoptymalizowanie zdjęć z naszej strony. Jedyne co w tym przypadku należy zrobić, to instalacja i uruchomienie wspomnianej wtyczki. WP Smush wysyła grafiki na serwer i zwraca zoptymalizowane zdjęcia. Alternatywą dla tego rozwiązania są dwie inne wtyczki – Optimus oraz EWWW Image Optimizer.

Czym kierować się przy wyborze motywu WordPressa ?

W kokpicie WordPressa jest bardzo duży wybór motywów – zarówno tych bezpłatnych, jak i tych, które kosztują kilkadziesiąt dolarów. Wybierając szablon, kierujemy się zazwyczaj wrażeniami estetycznymi, jednak nie jest to dobra droga. Dużo ważniejszym czynnikiem jest szybkość jego działania. Zazwyczaj szablony dają możliwość testu w formie demo, z którego warto skorzystać przed włączeniem lub ewentualnym zakupem. Polecam Ci, abyś zwrócił szczególną uwagę na ilość i wielkość JavaScrip’ów i przed wyborem szablonu sprawdził działanie danego motywu na słabszym komputerze.

Podsumowanie

Właśnie poznałeś pięć prostych tricków pozwalających przyśpieszyć działanie Twojej strony na WordPressie! Jak widzisz, nie są to trudne i czasochłonne czynności, a mogą znacząco wpłynąć na wydajność i szybkość ładowania się Twojej witryny.  Warto co jakiś czas kontrolować ładowania (na przykład za pomocą narzędzia PageSpeed Insights), bo pomoże Ci to w optymalizowaniu strony i przyczyni się do zwiększenia zadowolenia Twoich użytkowników.

Chcesz wiedzieć więcej na temat WordPressa? Niebawem druga odsłona poradnika. Tymczasem zapraszam do lektury tekstu, który napisałem o moim zdaniem 6. najlepszych wtyczkach do WordPressa.

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 11 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.