Home Blog Rola account managera. Tłumacz czy szef zespołu?

Rola account managera. Tłumacz czy szef zespołu?

Czas czytania : 3 min
03 lipca 2017

Account manager to kluczowe stanowisko w każdej agencji reklamowej. Bez niego komunikacja pomiędzy specjalistami (realizacją) a klientem byłaby bardzo utrudniona, a w wielu przypadkach niemożliwa. 

Account manager jako tłumacz

Nieporozumienia może powodować różnica pomiędzy językiem, jakim posługuje się klient, a mocno technicznym językiem specjalistów. Uwypukla się to szczególnie w agencjach takich jak PromoTraffic, gdzie poziom zaawansowania i skomplikowania usług jest wysoki, a co za tym idzie, realizacja ma wysoko rozwinięte kompetencje analityczne i specjalistyczne. Na co dzień specjaliści używają żargonu, który dla klienta może być zupełnie niezrozumiały.

Równocześnie klient definiuje cele marketingowe lub biznesowe, które często wymagają szerszego spojrzenia lub wyjścia poza schematy.

Właśnie w tym punkcie wyjątkowo mocno ujawnia się ważna rola account managera, który najpierw potrafi zrozumieć  jakie cele chce zrealizować klient, a następnie może przekazać te potrzeby specjalistom w agencji ich językiem.

Account manager na początku projektu

Początek projektu to kluczowy etap w drodze do sukcesu. Rozpoczyna się on podpisaniem umowy. Obie strony są bardzo pozytywnie nastawione do współpracy i oczekują spektakularnych efektów.

Warto jednak zwrócić uwagę, że tak naprawdę agencja nie ma jeszcze wystarczająco szerokiej wiedzy o kliencie, jego usłudze lub produkcie, jego klientach, modelu biznesowym, sezonowości, konkurentach i innych warunkach biznesowych.

Bardzo rzadko się zdarza, aby klient chciał podzielić się tą wiedzą przed rozpoczęciem współpracy. To oczywiste – na etapie wyboru agencji, klient jest zainteresowany znalezieniem odpowiedniego partnera, więc to on pyta i weryfikuje kompetencje.

Agencja otrzymuje zestaw informacji wystarczający do przygotowania oferty, ale na pewno zbyt ubogi, by w pełni wykorzystać wszystkie szanse i możliwości w ramach stałej współpracy biznesowej.

W tym momencie ujawnia się po raz pierwszy ważna rola account managera. Zanim rozpocznie się bieżąca współpraca, konieczne jest zaangażowanie po obu stronach i przygotowanie pełnego, wyczerpującego briefu.

Czym jest brief w agencji i do czego służy?

Briefem w PromoTraffic nazywamy dokument służący zebraniu wszystkich kluczowych informacji dotyczących klienta i jego biznesu, na bazie których stworzony zostanie plan kampanii.

W ramach briefu account zbiera informacje na temat:

 

Kiedy account ma już komplet informacji, może powołać zespół, który będzie realizował projekt. Tu po raz kolejny ujawnia się jego znaczenie dla powodzenia współpracy. To od jego energii i entuzjazmu zależy zaangażowanie całego zespołu.

Account manager jako szef zespołu

Account przekazuje swoją wiedzę, zwraca uwagę na kluczowe dla klienta aspekty, podkreśla ważność klienta w agencji. To on przenosi na zespół pozytywne nastawienie i tłumaczy cele współpracy. W efekcie tworzy grupę osób, które chcą wspólnie osiągnąć stawiane cele i identyfikują się z nimi.

Równocześnie razem z zespołem tworzy harmonogram oraz listę elementów niezbędnych dla poprawnego działania całego ekosystemu.

Zanim ruszy projekt, a właściwie zanim klient odczuje pozytywne efekty biznesowe, konieczne jest przejście przez aspekty techniczne współpracy.

Z pomocą accounta konieczne będzie zadbanie o odpowiednie przygotowanie analityki internetowej, narzędzi reklamowych, list remarketingowych, grafik, poprawienie i dostosowanie strony internetowej.

Warto na tym etapie zbudować właściwe środowisko pracy, by później móc skupić się już tylko na rozwoju, korygowaniu drobnych elementów i zwiększaniu skali działań.

Ten etap kończy ostatnia ważna rola account managera. Musi on ostatecznie sprawdzić i potwierdzić, że obie strony są gotowe do bieżącej współpracy. Oznacza to w praktyce, że cały system został poprawnie skonfigurowany, zarówno klient jak i agencja tak samo rozumieją cele, będą je identycznie weryfikować i w ten sam sposób ocenią osiągnięty efekt.

Account manager to tłumacz oraz szef zespołu

Podsumowując, rola account managera jest szersza, niż na początku mogłoby się wydawać. Account jest nie tylko tłumaczem pomiędzy klientem a realizacją, jest także szefem zespołu projektowego. To account koordynuje prace, prowadzi jasną i efektywną komunikację pomiędzy stronami. To od jego zaangażowania i energii niejednokrotnie zależy powodzenie współpracy.

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 11 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.