Home Blog Social media w branży drogeryjnej – analiza topowych marek

Social media w branży drogeryjnej – analiza topowych marek

Czas czytania : 4 min
01 sierpnia 2019

W Polsce obecnie 16,3 miliona ludzi korzysta z konta na Facebooku, z czego 52% to kobiety. To bardzo duży potencjał dla branży drogeryjnej, którą postanowiłam przeanalizować pod kątem social mediów w odniesieniu do czterech czołowych graczy: Super-Pharm Polska, Rossmanna, Drogerii Pigment oraz Minti Shop.

Zaangażowanie na profilach

Super-Pharm Polska

Rossmann Polska

Minti Shop

Drogeria Pigment

Analizując zaangażowanie użytkowników na profilach social media, widzimy, że na przestrzeni ostatniego roku największe wzbudza Minti Shop. Mocno zaskakujące są wyniki Super-Pharm Polska, które w tym zestawieniu wypadło najgorzej. Sprawdźmy zatem publikowane przez nich treści na profilach – może tam znajdziemy odpowiedź, dlaczego tak właśnie jest.

Najbardziej angażujące formaty postów

Najbardziej angażujące formaty postów – Drogeria Pigment

Najbardziej angażujące formaty postów – Super-Pharm

Najbardziej angażujące formaty postów – Minti Shop

Najbardziej angażujące formaty postów – Rossmann Polska

 

Z powyższych wykresów można wywnioskować, że najbardziej o urozmaicenie formatów swoich postów dba Rossmann. Warto też zauważyć, że każda z marek sięga po formaty wideo (co w branży beauty nie jest trudne – wystarczą proste tutoriale, np. o tym jak zrobić makijaż), ponieważ są to treści, które zawsze angażują!

Co ciekawe na profilu Drogerii Pigment filmy dominują nad standardowymi grafikami – po ich zanalizowaniu widać, że nie są one profesjonalne, ale zapewne spełniają swoje zadanie zwiększania zasięgów oraz dają możliwość zbierania grup odbiorców, którzy obejrzeli nagranie.

Liczba publikowanych postów

Liczba publikacji na profilu marki Rossmann

Liczba publikacji Minti Shop

Liczba publikacji – Super-Pharm Polska

Liczba publikacji  Drogeria Pigment

Wszystkie marki komunikują się regularnie ze swoimi fanami. Widzimy, że na profilu Super-Pharm Polska jest najwięcej publikacji, co jednak nie przekłada się na największe zaangażowanie. O czym to prawdopodobnie świadczy? Otóż może być to sygnał, że treści nie są odpowiednio dobrane do grupy docelowej lub budżet reklamowy jest zbyt mały.

Najbardziej angażujący content

Rossmann w swojej komunikacji stawia na działania charytatywne i widać, że to przynosi pożądane efekty. Dzięki wprowadzeniu kart lojalnościowych Klienci mogli zdecydować, na jaki cel charytatywny część zebranych przez nich punktów zostanie przekazana. Ta akcja osiągnęła bardzo duże zasięgi i wzbudziła ogromne zaangażowanie, a dodatkowo została podparta profesjonalnie przygotowanymi materiałami wideo.

Marka opiera swoje działania marketingowe na współpracy ze znanymi osobami, na przykład aktorkami popularnego serialu oraz byłą Miss Polonia, Pauliną Krupińską, która występuje w spotach reklamowych, prezentując produkty miesiąca.

 

Z kolei Minti Shop kładzie nacisk na ciekawe i przykuwające oko grafiki – w treściach postów pojawiają się również pytania otwarte, które pozytywnie wpływają na liczbę komentarzy.

Warto zwrócić również uwagę na negatywne aspekty, takie jak: brak skróconych i otagowanych linków, czy też zbyt dużą liczbę hasztagów w treści postów, które ograniczają zasięgi organiczne. 
 

Drogeria Pigment, podobnie jak Rossmann, połączyła swoje działania sprzedażowe z celami charytatywnymi, proponując dodatkową zniżkę dla honorowych dawców krwi. Marka stawia również na dobrze zrobione zdjęcia i estetyczne grafiki, które w tej dziedzinie mają ogromne znaczenie.

Pigment zdecydowanie robi to dobrze. Na korzyść działają otagowane linki do produktów, które są umieszczane na początku posta. To, co zwraca moją uwagę, to zbyt duża liczba postów produktowych w stosunku do tych angażujących. Jeśli przyjrzymy się postom, to większość z nich ma bardzo mało komentarzy albo w ogóle, a widać, że w tej grupie docelowej jest potencjał.

 

Na profilu marki Super-Pharm najbardziej sprawdzają się konkursy i to one najbardziej angażują fanów; w komunikacji pojawiają się również filmy, które przedstawiają, jak korzystać z danych produktów. Większość postów jest sprzedażowych, ale można również znaleźć takie perełki jak ankiety, czy pytania otwarte. Kwestia najniższych zasięgów wśród analizowanych profili może tu moim zdaniem wynikać ze zbyt niskiego budżetu reklamowego lub z nie do końca dobrze dobranej grupy odbiorców.

Instagram w branży drogeryjnej

Instagram to świetne miejsce dla tego rodzaju biznesu. Dlaczego? Nie brakuje influencerów, którzy są chętni do testowania kosmetyków lub informowania swoich odbiorców o aktualnych promocjach. Swego czasu Rossmann, kiedy organizował promocję 2+1 gratis, zatrudniał blogerki, które opisywały, jakie fajne kosmetyki zakupiły w promocji. Obecnie marka opracowała strategię, która opiera się na wprowadzaniu produktów rekomendowanych przez Klientki. Wchodząc na Instagrama marki, mocno to widać:
 

Marka Mintishop stawia na piękne pastelowe fotografie i w większości są to zdjęcia produktowe. Posty są urozmaicane o inspiracje makijażowe czy też przypadkowy content, natomiast brakuje tutaj zdecydowanie influencerek.

Drogeria Pigment również pokazuje ludzką twarz i często w ich komunikacji pojawiają się YouTuberki, czy też influencerki. Jako minus widziałabym tu grafiki z nakładkami takimi samymi jak na Facebooku, które do Instagrama niekoniecznie pasują.

Profil instagramowy Super-Pharm wieje nudą, co doskonale widać po liczbie obserwujących – jest ich tylko 30 tysięcy. Przy tak znanej marce wynik ten jest zdecydowanie poniżej oczekiwań. Brakuje twarzy, ludzkich twarzy, które wszyscy tak bardzo kochają i z którymi chcą się utożsamiać. Na Instagramie właśnie to buduje sprzedaż i zainteresowanie marką.

Podsumowując, branża beauty ma ogromny potencjał i jak zawsze zdarzają się profile lepiej i gorzej prowadzone. Analiza i research, które przeprowadziłam do tego artykułu, po raz kolejny udowodnił mi, że nie zawsze duża liczba publikowanych postów przekłada się na duże zaangażowanie. Jak zawsze wygrywa ten, kto stworzy ciekawy i angażujący content. W moim odczuciu, na pierwszym miejscu plasuje się Rossmann.

Na moją ocenę składa się to, że zaangażował swoich odbiorców do zrobienia czegoś dobrego, a jeśli mogą to zrobić przy okazji zakupów w drogerii, których i tak musieliby dokonać, to jest powód, dla którego wybiorą właśnie tę markę. 

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 11 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.