Home Blog Jak uporządkować źródła z Facebooka w GA?

Jak uporządkować źródła z Facebooka w GA?

Czas czytania : 3 min
05 lipca 2022

Google Analytics pozwala marketerom monitorować jakość ruchu z wielu różnych źródeł. Jednym z nich jest Facebook, który dla wielu biznesów stanowi główny filar pozyskiwania klientów.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak widzimy ruch z Facebooka w GA?

Z pozoru proste pytanie, na które odpowiedź wcale nie musi być oczywista. Zacznijmy od podstaw – dwa główne podziały ruchu z Facebooka to ruch organiczny i sponsorowany. Organiczny spływa z działań typu publikację postów, linki do WWW z zakładki informacje o firmie, sklepu na Facebooku i wszystkich innych, które nie wymagają od nas wydawania środków pieniężnych. Ruch sponsorowany natomiast – jak sama nazwa wskazuje – pochodzi z działań “dopalanych” budżetem mediowym, czyli po prostu z reklam (promowanie postów to także ruch sponsorowany).

Wskazówka: jeśli korzystasz ze skracaczy linków typu bitly i następnie umieszczasz je w tekstach reklam, pamiętaj, żeby link do skrócenia zawierał parametry UTM. Możesz je dodać np. przez narzędzie UTM Builder. Jeśli tego nie zrobisz, Analytics przypisze źródło / medium do tego ruchu jako Facebook / referral (ruch organiczny).

Aby mówić o rzetelnej analizie danych z Facebooka, należy rozróżnić w GA ruch sponsorowany od organicznego, ponieważ wymagają osobnego spojrzenia na statystyki. Potrzebujemy więc przynajmniej tak wyglądającego panelu statystyk z Fb:

grafika nr 1: Ruch z Facebooka w Google analytics

Jak oddzielić ruch sponsorowany od organicznego? 

Tagując ruch sponsorowany odpowiednimi parametrami w linku uzyskamy efekt jak na powyższej grafice. W naszej agencji przyjęliśmy standard oznaczenia ruchu płatnego z Facebooka w nomenklaturze źródło / medium jako: Facebook / cpc. Dzięki temu, zawężając ruch do samego medium “cpc” (płatnego), otrzymujemy w mgnieniu oka statystyki tylko dla wszystkich działań sponsorowanych:

płatne źródła w GA

grafika nr 2: źródła płatne w Google Analytics

Jak to zrobić? Wystarczy, że podczas konfiguracji kampanii na Facebooku w sekcji “Monitorowanie” wybierzemy opcję Zbuduj parametr adresu URL. Wtedy pojawi się okienko konfiguracyjne. Załóżmy hipotetycznie, że chcemy utrzymać nasze nazewnictwo – w tym celu w wierszu Źródło kampanii wpisujemy “Facebook”, następnie Nośnik kampanii ustawiamy jako “cpc”, a w polu Nazwa kampanii i Zawartość kampanii wykorzystujemy dynamiczne wartości zaciągane z ustawień kampanii, odpowiednio {{campaign.name}} i {{adset.name}}. Całość może wyglądać w ten sposób:

grafika nr 3: konfiguracja parametrów w URL reklamy 

Dzięki uzupełnieniu pola “Nazwa kampanii”, po dodaniu wymiaru dodatkowego “Kampania” w GA otrzymamy pełny wachlarz danych w rozbiciu także na poszczególną kampanię: 

grafika nr 4: Wyniki z Facebook / cpc w podziale na kampanię

Pamiętaj: zaproponowany przez nas sposób tagowania to nie “jedyny słuszny wybór”, a jedna z metod, która przy odpowiednim nazewnictwie kampanii i zestawów reklam ułatwia analizę wyników. 

Jak scalić ruch organiczny do 1 wiersza w GA? 

Wróćmy na moment do grafiki nr 1. Jeśli dobrze się przyjrzymy zauważymy na niej takie źródła organiczne jak l.facebook.com / referral czy lm.facebook.pl / referral. Skąd biorą się przedrostki typu l. czy lm? Odpowiedzią jest Link Shim, czyli system stworzony przez Facebooka w celu ochrony prywatności użytkowników. Sporadycznie może zdarzyć się, że w linku z Facebooka znajdą się prywatne dane użytkownika (np. imię i nazwisko). W takich przypadkach system Link Shim ukrywa te informacje i tworzy nowy link z przedrostkiem l. jeśli użytkownik korzysta z desktopa bądź lm. jeśli użytkownik korzysta z urządzenia mobilnego. 

Po wyjaśnieniu tego zagadnienia, możemy wrócić do pytania zawartego w tytule akapitu – naszym celem jest maksymalne uproszczenie analizy.Chcemy więc scalić wszystkie źródła z wierszy 2-6 do jednego, ponieważ wszystkie te źródła to ruch organiczny z Fb:

grafika nr 5: scalanie ruchu organicznego z Facebooka

Tu z pomocą przychodzi nam filtr “Wyszukaj i zastąp”. Dzięki niemu możemy scalić ruch ze wszystkich źródeł zawierających składową facebook.com (część wspólna wszystkich źródeł ruchu organicznego z Fb) do jednej np. Facebook / organic. W tym celu przechodzimy do filtrów i klikamy “Utwórz nowy filtr” i definiujemy jego typ jako Niestandardowy > Wyszukaj i zastąp, a pole filtra na “Źródło kampanii”. Następnie określamy ciąg .*facebook.com do zastąpienia na Facebook / organic. Całość konfiguracji powinna wyglądać jak na poniższym obrazku:

grafika nr 6: ustawianie filtra Wyszukaj i zastąp

Od tej pory cały ruch organiczny z Facebooka trafi do jednego wiersza o nazwie Facebook / organic.

Ważne: jeśli Twój panel GA zbiera dane w domyślnej nomenklaturze od dłuższego czasu i przyzwyczaiłeś/aś się do niej, dla bezpieczeństwa zalecamy zastosować ten filtr na nowym widoku danych

Teraz, kiedy mamy już uporządkowany ruch organiczny i sponsorowany z Facebooka, nie pozostaje nam nic innego jak poczekać na zebranie odpowiedniej próbki danych i analizowanie takich metryk jak średni czas trwania sesji, współczynnik odrzuceń czy współczynnik konwersji 🙂 

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail wspolpraca@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Z przyjemnością rekomendujemy Agencję PromoTraffic 
jako rzetelnego i kreatywnego partnera, z którym mamy okazję współpracować w kilku obszarach digital marketingu.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 13 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.

Jak bardzo podobał Ci się ten wpis?

Kliknij i oceń

Średni rating 0 / 5. Głosowanie 0

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?