Home Blog Jak działa canonical?

Jak działa canonical?

Czas czytania : 2 min
10 lipca 2020

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak działa canonical?

Canonical to link kanoniczny, który umieszcza się w kodzie strony internetowej w sekcji <head>. Jego celem jest wskazanie robotom Google, który adres URL jest oryginalny i który ma się wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Często stosowane na stronach paginacji, filtrowania i sortowania, aby uniknąć duplikatów na stronie internetowej. Dzięki temu Google otrzymuje informację, jakie adresy powinien traktować priorytetowo. 

Kiedy stosujemy linki kanoniczne?

Linki kanoniczne stosujemy wtedy, gdy chcemy uniknąć powstania duplikacji wewnątrz serwisu. Konkretnie w przypadku:

•    Sortowania – gdy użytkownik sortuje produkty, zmienia się adres URL, ale treść na podstronie kategorii pozostaje taka sama. 
•    Filtrowania – gdy użytkownik dodaje filtry, aby szybciej znaleźć produkt, którego szuka, zmienia się adres URL, ale treść na podstronie kategorii pozostaje taka sama. Dzięki zastosowaniu kanonicznego adresu unikamy zjawiska duplikacji treści. 
•    Paginacji – gdy mamy kategorię z dużą liczbą produktów, to przechodząc na kolejne strony – jeśli widzimy na nich również opis kategorii – bez canonikala pojawia się duplikacja wewnętrzna.
•    Dobrą praktyką jest również, gdy canonical wskazuje na samego siebie – w przypadku adresów URL, na których nie występuje duplikacja. 

Kiedy zastosowanie tylko linków kanonicznych może nie być wystarczające?

Jest to alternatywna metoda uniknięcia duplikacji treści. Jest stosowana przede wszystkim w przypadku dużych sklepów internetowych. Nie mamy gwarancji, że Google potraktuje linki kanonicznie zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Warto w takich przypadkach zabezpieczać się pod kątem duplikacji ustawiając odpowiednie dyrektywy w robots.txt oraz blokując poszczególne grupy adresów w Google Search Console, takie jak np. sortowanie. 

Linki kanoniczne – metody wdrożenia

•    tag <link> rel = canonical – pozwala zmapować nieograniczoną liczbę zduplikowanych stron, jednak może zwiększyć rozmiar strony, 
•    nagłówek HTTP rel = canonical – również pozwala zmapować nieograniczoną liczbę zduplikowanych stron, jednak nie powoduje zwiększenia rozmiaru strony,
•    sitemapa – zalecana przez Google do dużych sklepów internetowych, gdyż jest łatwa do utrzymywania, szczególnie w przypadku częstych zmian.

Pamiętaj!

1.    Jeśli na podstronach z paginacją nie jest powielana treść, nie musisz stosować canonicali.
2.    Adresy URL, które wskazałeś w linku kanonicznym, powinny być zaindeksowane, nie mogą jednak znajdować się w pliku robots.txt ani posiadać noindex.
3.    Dla 1 adresu URL nie wskazuj więcej niż 1 canonikala.
4.    Stosuj tylko 1 metodę wdrożenia canonikali w całym serwisie.

Google traktuje strony kanoniczne jako główne źródło oceny jakości treści oraz jako docelowe adresy URL, które powinny wyświetlać się w naturalnych wynikach wyszukiwania, więc po wdrożeniu upewnij się, czy wszystko się zgadza. Powodzenia! 
 

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 12 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.