...
Home Blog May 2020 Core Update – co powinieneś wiedzieć o najnowszej aktualizacji algorytmu Google?

May 2020 Core Update – co powinieneś wiedzieć o najnowszej aktualizacji algorytmu Google?

Reading time : 3 min
14 maja 2020

4 maja 2020 Google znów postanowiło zaskoczyć wszystkich i w trakcie trwania globalnej pandemii koronawirusa dało branży SEO kolejny powód do obaw – May 2020 Core Update.

Czego dotyczy May 2020 Core Update?

Zaledwie 3 miesiące od ostatniej aktualizacji algorytmu Google wypuszcza w świat kolejną zmianę. To, co do tej pory wiemy o May 2020 Core Update, to: 

Majowa aktualizacja jest silniejsza i wpływa na większą liczbę SERP i pozycji. SEMRush pokazuje wynik 9,4, podczas gdy styczniowa aktualizacja była bliższa 8:

Według narzędzia MOZ, które śledzi aktualizacje według temperatury i pokazuje kilka poziomów ciepła, w ciągu ostatnich kilku dniach poziom ten wynosił 103 stopnie 4 maja i 112 stopni 5 maja:

MOZ wskazuje także, że May 2020 Core Update była drugą najwyższą aktualizacją Google na MozCast od sierpnia 2018 r.

To, czego możemy się spodziewać po najnowszej aktualizacji, to z całą pewnością skupienie się na poprawie jakości globalnych wyników wyszukiwania poprzez dostarczanie użytkownikowi wartościowego contentu. Warto więc zastanowić się, czy treść, którą publikujemy na naszych stronach, jest aktualna, poprawna merytorycznie i stylistycznie, a także wyczerpuje dany temat w 100%. W tym przypadku pomocny może okazać się poradnik dla webmasterów przygotowany przez Google.

Wpływ Covid-19 na algorytm wyszukiwarki

Wszyscy zastanawiamy się także, czy majowa aktualizacja algorytmu jest powiązana z pandemią koronawirusa. Wszystko wskazuje na to, że zmiany w wynikach wyszukiwania będą dotyczyć tzw. “nowej normalności” i prawdopodobnie zyskają te branże, które w obecnych czasach stały się nam niezbędne i dostarczają potrzebnych nam informacji. 

W czasach zdominowanych przez Covid-19 obserwujemy zmianę zachowania usera, który jest bardziej zainteresowany tematami i newsami medycznymi, częściej korzysta on z zakupów on-line, serwisów streamingowych, platform edukacyjnych czy serwisów z grami. Google, który maksymalnie skupia się na użytkownikach, z pewnością bierze pod uwagę obecną sytuację na świecie.

W jednym z naszych ostatnich wpisów przeczytacie także o tym, jak koronawirus wpłynął na ruch organiczny w poszczególnych branżach.

Nastroje w branży SEO po aktualizacji algorytmu 

Aktualizacja algorytmu dla branży SEO to dodatkowa trudność w niepewnych czasach koronawirusa, recesji i zmniejszania budżetów przez wielu klientów. Nie brakuje dyskusji w społeczności SEO wokół tej aktualizacji, zarówno na forach dyskusyjnych online, jak i w mediach społecznościowych. Niektórzy już teraz widzą, że stracili nawet ponad 90% ruchu organicznego, podczas gdy inni radzą sobie dobrze i odczuwają tylko pozytywny wpływ May 2020 Core Update. Z całą pewnością zależy to od dotychczas prowadzonych działań SEO.

Forum Google dla Webmasterów:

Twitter:

Fora internetowe, na których też poruszany był temat najnowszej aktualizacji: 

Webmaster World

Black Hat World

Jak May 2020 Core Update wpłynął na klientów PromoTraffic? 

Ponieważ aktualizacja algorytmu jeszcze się nie zakończyła, to nie możemy na 100% stwierdzić, jaki wpływ miała ona na klientów PromoTraffic. Jednak stale analizujemy powierzone nam strony i mamy już pierwsze obserwacje oraz pierwszych zwycięzców May 2020 Core Update. Spośród wszystkich klientów SEO Promotraffic na aktualizacji algorytmu zyskało do tej pory 32%, a niewielkie straty odnotowało 9%. Pozostali nie odczuli zmian wynikających z update’u. Na bieżąco jednak analizujemy sytuację i reagujemy. 

Poniżej przedstawiamy reakcje witryn z różnych branż. Widoczność badana za pomocą narzędzia Senuto. 

Branża odzieżowa: 

Branża farmaceutyczna:

Branża budowlana:

Podsumowując, May 2020 Core Update przysporzył branży SEO oraz jej klientom dodatkowych zmartwień w sytuacji, w której i tak byliśmy już obciążeni tematem koronawirusa i jego wpływu na gospodarkę. To, co chcielibyśmy wam zarekomendować, to przyjęcie tych zmian ze spokojem i dogłębną analizę, zarówno spadków, jak i wzrostów na stronach, które macie pod opieką. W przypadku spadków jest to szansa na zmianę dotychczasowych działań i nową strategię SEO dostosowaną do obecnych standardów Google. Warto cały czas pracować nad witryną niezależnie od sytuacji, ponieważ tylko długofalowe działania przynoszą pożądane efekty. 

Dodaj komentarz

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

To Agencja, która wniosła nieoceniony wkład w sukces i doskonałe wyniki sprzedażowe, jakie osiągamy w naszym sklepie.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Z dumą w gronie najlepszych

Ponad 10 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.