Home Blog Wrażenia ze szkolenia dla Premium Partnerów Google

Wrażenia ze szkolenia dla Premium Partnerów Google

Czas czytania : 3 min
23 listopada 2016

Nowe sposoby na optymalizację współczynnika konwersji oraz dodatkowe strategie ustalania stawek CPC w naszych kampaniach, czyli niższe CPC i wyższe pozycje w wyszukiwarce dla naszych klientów! Jak to zrobić? Między innymi tego dowiedzieliśmy się na ostatnim szkoleniu Google.

 

Google zorganizowało cykl szkoleń ze swoich funkcji i narzędzi dla agencji ze statusem Premium. 17 listopada głównym tematem był Google AdWords, a poruszana tematyka była dostosowana do bardziej wymagającego grona odbiorców – dość powiedzieć, że oprócz wąskiej grupy agencji zaproszonych do udziału, pracownicy chcący wziąć udział w szkoleniu musieli wykazać się dużą wiedzą, potwierdzoną certyfikatami Google Partners.

 

Ciekawostką jest fakt doboru tematów poruszanych przez trenerów. Przed szkoleniem została przeprowadzona ankieta, gdzie zainteresowani pracownicy wypowiedzieć się, jakie zagadnienia mają zostać poruszone. Najwięcej głosów zdobyła tematyka powiązana z Google Tag Managerem – nie jest to dziwne, gdyż to narzędzie jest coraz intensywniej rozbudowywane i promowane przez Google, jak i daje agencjom zdecydowanie więcej możliwości. Opcja pominięcia deweloperów i programistów przy implementacji jest dużym atutem, pozwalającym na szybkie dodanie zaawansowanej analityki, a tym samym osiągania lepszych wyników kampanii w krótszym czasie.

 

Początkowy etap szkolenia dotyczył podstawowych funkcji Google Tag Managera i jego wpływu na działanie strony. Implementacja jednego kodu zamiast kilkunastu skryptów, to ważna zaleta, zwłaszcza w erze mobile. Kolejnym krokiem było dodanie skryptów, pozwalających na urealnienie współczynnika odrzuceń, śledzenie kliknięć czy wirtualne odsłony. Poruszony został również temat modułu e-commerce i remarketingu dynamicznego – tutaj głównym zagadnieniem nie były same skrypty, a tak zwane warstwy danych (data layer). Są to fragmenty kodu, umożliwiające przekazanie do GTM wszystkich niezbędnych danych. Mimo że ich implementacja wymaga ingerencji programisty, to ze względu na prostotę i intuicyjność tego rozwiązania przekazywanie informacji staje się prostsze. Warstwy danych są również bardziej odporne na zmiany na stronie, głównie ze względu na ich umiejscowienie na początku pliku html, które najrzadziej podlegają modyfikacjom. Omówiono także temat wykluczenia ruchu wewnętrznego, na przykład pracowników, za pomocą plików cookie. Co istotne, zajęcia te miały charakter warsztatowy, więc każdy skrypt można było wgrać samodzielnie.

 

Drugim etapem szkolenia było omówienie współczynnika konwersji, a dokładnie jego optymalizacji. Poruszona została kwestia ruchu mobilnego – według statystyk, 92% użytkowników, którzy dokonali konwersji na komputerze, pierwszą interakcję ze stroną miało z wykorzystaniem urządzenia mobilnego. Pokazuje to coraz większe znaczenie tego ruchu. Kto wie, może w końcu doczekamy się roku mobile?

 

Niewątpliwie, ważnym elementem szkolenia były zagadnienia związane ze współczynnikiem odrzuceń i jego wpływem na konwersję. Temat jest rozległy i można go opisać na wiele sposobów, a najważniejszym z nich jest: niedoskonałość samego sposobu liczenia odrzuceń oraz jego średniej wartości. Patrząc na dane dla całej strony, w gruncie rzeczy nie dowiadujemy się za dużo, a kluczem do zrozumienia właściwej wartości są strony wejścia.

 

Oprócz powyższych, istotnych uwag zmierzających do zrozumienia współczynnika odrzuceń pojawiło się klika przykładów, które szerzej pokazały to zagadnienie. Wszystko jednak sprowadza się do jednego wniosku – konwersję łatwiej osiągnąć dla zaangażowanych użytkowników i do sprowadzenia takiego ruchu powinniśmy dążyć. Nie jest sztuką zwiększyć wolumen ruchu i utrzymać współczynnik konwersji na tym samym poziomie; główny cel to zwiększenie konwersji przy obecnym ruchu, a kiedy się to uda mamy znakomity punkt wyjścia do działań zwiększających liczbę sesji i użytkowników.

 

Podsumowując, szkolenie Google AdWords w ramach Akademii Google Partners okazało się bardzo przydatne. W przypadku Google Tag Managera możliwe było usystematyzowanie wiedzy o tym narzędziu, a panel o optymalizacji konwersji pozwoli na inne spojrzenie na współczynnik konwersji i pozyskiwany ruch ogółem.

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 11 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.