Content gap

Co to jest content gap?

Content gap – to proces polegający na wyszukiwaniu luk w treściach na Twojej stronie. Content gap można także rozumieć również jako owe luki. Są to w uproszczeniu frazy kluczowe, na które Twoja strona się nie wyświetla, a witryny Twojej konkurencji – już tak. To obszary tematyczne, których jeszcze nie pokrywają Twoje treści.

Content gap, jest też częścią strategii content marketingowej. To wyjątkowa możliwość wzmacniania pozycji online poprzez zidentyfikowanie, zrozumienie i wypełnienie luk w treściach na Twojej stronie internetowej.

Różnica fraz, zwana również różnicą treści, jest głównym aspektem content gap. Polega ona na wykrywaniu luk w zasięgu fraz kluczowych, dla których Twoja witryna nie znajduje się w pierwszych wynikach wyszukiwania, podczas gdy strony konkurencyjne zdobywają przodujące pozycje. Te niewykorzystane obszary tematyczne stanowią nie tylko przegapioną szansę na dotarcie do szerokiej grupy odbiorców, ale również wyjątkową okazję do ekspansji poprzez pokrycie zagadnień, które dotychczas były pomijane.

Jak sprawdzić content gap?

Podstawowym celem mierzenia content gap jest zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarkach, zwiększenie ruchu organicznego oraz zdobycie przewagi nad konkurentami poprzez dostarczenie treści, które spełnią potrzeby i oczekiwania użytkowników. Aby to osiągnąć, istotnym etapem jest właściwa analiza content gap. Zastosowanie narzędzi do tego celu, takich jak Ahrefs, jest tutaj kluczowe.

Content gap w narzędziu Ahrefs.com

W procesie identyfikacji różnicy fraz, narzędzie Ahrefs dostarcza wnikliwych danych na temat popularności i konkurencyjności fraz oraz informuje, które z nich mają wysoką pozycję na stronach konkurencyjnych, a Twoja witryna nie wykorzystuje ich w pełni.

Content gap w narzędziu Ahrefs.com

Pozyskanie informacji o content gap to jedna strona medalu. Kolejnym krokiem jest właściwa strategia działania. Dlatego też, posługując się wiedzą zdobytą dzięki analizie content gap, możemy stworzyć plan zawierający nowe treści, które wpisują się w obszary tematyczne Twojej strony.

Zarządzanie content gap to praktyka, która powinna być stale monitorowana. Regularne badanie zmian w popularności fraz kluczowych, sprawdzanie aktywności konkurentów oraz śledzenie ruchu organicznego po wdrożeniu nowych treści są kluczowe dla utrzymania skutecznej strategii.

Podsumowując, content gap jest wszechstronnym narzędziem, które otwiera drzwi do odkrywania nowych obszarów tematycznych, w których Twoja strona może zdominować konkurencję. Jego poprawna analiza i wykorzystanie poprzez narzędzia takie jak Ahrefs stanowi krok w kierunku strategicznego kreowania treści, która nie tylko zaspokaja potrzeby odbiorców, ale także umacnia pozycję marki w cyfrowym świecie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o działaniach w obszarze Content Marketingu sprawdź naszą usługę:

Dzielimy się wiedzą

Sprawdź nasz blog

Jak uporządkować źródła z Facebooka w GA?

Optymalizacja grafik – jak zrobić to dobrze?

Google Analytics 4 – nowa epoka w świecie

Najczęstsze błędy w optymalizacji feedów

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 12 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.