Home Blog HTTP Header i SEO. Co trzeba wiedzieć?

HTTP Header i SEO. Co trzeba wiedzieć?

Czas czytania : 3 min
28 marca 2022

Osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarkach internetowych stanowi od kilku lat jedną z wiodących form reklamy internetowej. Im wyżej nasza strona będzie znajdować się pod dane zapytanie, tym większa szansa na pozyskanie użytkowników i konwersję. Niestety, proces pozycjonowania stron z roku na rok stanowi dla pozycjonerów coraz większe wyzwanie, a  każdy szczegół może determinować sukces w wyszukiwarkach internetowych. 

Techniczne SEO to podstawa, jeżeli chcemy osiągnąć lepsze wyniki niż konkurencja. Niestety, nie zawsze zalecenia z audytu SEO są realne do wprowadzenia. Przeszkodą może być na przykład rodzaj systemu CMS czy ograniczony dostęp do plików źródłowych. Wyobraźmy sobie sytuację: potrzebujemy nadać tag kanoniczny lub noindex,nofollow dla adresów URL, które nie powinny się indeksować (mogą to być przykładowo filtry czy parametry sortowania), natomiast modyfikacje w kodzie nam to utrudniają. W tej sytuacji z pomocą przychodzi nagłówek HTTP wraz ze zwracanymi informacjami.

Nagłówki HTTP – czym są?

Nagłówki HTTP zawierają dodatkowe informacja, które są przesyłane pomiędzy komputerem użytkownika a serwerem. Dokładniej, będzie to przesyłanie informacji na przykład pomiędzy przeglądarką a stroną internetową. Nagłówki HTTP zwracają następujące dyrektywy:

Nagłówki HTTP a ich zastosowanie w SEO

O zastosowaniu nagłówków HTTP oraz zwracanych przez nie informacji można wymieniać bardzo dużo przykładów. Natomiast w tym artykule przyjrzymy się zastosowaniu, które może wspomóc proces technicznego SEO i całej optymalizacji. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę dyrektywę X-Robots-Tag oraz Server

Pomimo tego, że informacje uzyskane z dyrektywy Server nie są zbyt skomplikowane czy rozbudowane, to jednak mocno wpływają na przebieg dalszych działań optymalizacyjnych. Dokładniej mówiąc – określi nam typ serwera, ponieważ inaczej będzie wyglądać optymalizacja na serwerach Apache, inaczej na Nginx, a jeszcze inaczej na innym typie serwera. Dzięki temu będziemy wiedzieli na przykład, z jaką dokumentacją warto się zapoznać albo u jakiego specjalisty szukać wsparcia. 

W kolejnym kroku do optymalizacji SEO wykorzystamy X-Robots-Tag.

X-Robots-Tag

Dyrektywa X-Robots-Tag jest dyrektywną indeksatora. Stanowi odpowiedź nagłówka HTTP. Dyrektywa dodawana jest z poziomu serwera na przykład poprzez plik .htaccess, jeżeli będzie to serwer typu Apatche. X-Robots-Tag jest ustawiany na podstawie strony/elementu bądź wspólnego parametru w adresie URL. Dyrektywa przekazuje nofollow oraz noindex z poziomu nagłówka HTTP, więc nie będzie ona widoczna w plikach źródłowych strony. 

Jak nadać noindex,nofollow za pomocą dyrektywy X-Robots-Tag?

W zależności o typu serwera, dyrektywa może być deklarowana w różny sposób. Poniżej znajdują się dwie podstawowe metody oparte o plik .htaccess oraz PHP:

 1. PHP – poniższy kod dodajemy do pliku header.php. Poniższy kod działa globalnie, więc jeżeli chcemy zastosować go do określonych podstron to należy dopisać warunkowanie w języku php:

  header(“X-Robots-Tag: noindex, nofollow”, true);

 2. .htaccess – bardziej praktyczne i szybsze rozwiązanie to dodanie kilku komend do pliku .htaccess. Poniżej kody, które usprawnią nam optymalizację budżetu indeksowania:

  Blokowanie indeksacji plików typu doc,pdf,xls

  <FilesMatch “.doc$”>

Header set X-Robots-Tag “noindex, noarchive, nosnippet”

</FilesMatch>

Blokowanie adresów URL z parametrami

RewriteCond %{QUERY_STRING} (?dir=|?order=|?sort=|?limit=|?query=|?q=)

RewriteRule .* – [E=NOINDEX_HEADER:1]

Header set X-Robots-Tag “noindex, nofollow” env=REDIRECT_NOINDEX_HEADER

– Kanonikalizacja adresów URL

RewriteRule ([^/]+).pdf$ – [E=FILENAME:$1]

<FilesMatch “.pdf$”>

    Header add Link ‘<http://www.example.com/download/%{FILENAME}e>; rel=”canonical”‘

</FilesMatch>

Weryfikacja kodów odpowiedzi nagłówka

Jeżeli chcemy zweryfikować poprawność wdrożenia bądź nie możemy w kodzie strony znaleźć meta tagów blokujących, pomimo że dana podstrona jest wykluczona, to warto skorzystać z jednego z dwóch poniższych narzędzi:

 1. Pierwszy sposób to skorzystanie z wtyczki go przeglądarki Google Chrome znajdującej się pod tym linkiem:

 1. Drugi to wykorzystanie narzędzi online takich jak na przykład https://websniffer.cc

  Podsumowanie

Korzystanie z dyrektyw nagłówka HTTPS to idealne rozwiązanie, jeżeli mamy problem z osadzeniem noindex,nofollow dla adresów URL, które generowane są dynamicznie bądź mamy ograniczony dostęp do plików źródłowych. Wykluczanie zasobów z indeksacji jest istotne pod kątem optymalizacji budżetu indeksowania.

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 12 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.