Home Blog Porównanie plików produktowych Google Ads i Fb Ads

Porównanie plików produktowych Google Ads i Fb Ads

Czas czytania : 6 min
14 lipca 2021

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, prędzej czy później musisz zmierzyć się z tematem feedu, czyli pliku produktowego, pozwalającego wyświetlać reklamy zgodnie z zamieszczonymi w nim informacjami. Najprościej mówiąc, feed to zbiór danych generowany na podstawie zawartości Twojego sklepu internetowego. Samo generowanie pliku różni się w zależności od tego, z jakiego systemu CMS korzystasz.

Z tego artykułu dowiesz się:

Feed – co to takiego?

Feed produktowy to najczęściej plik w formacie XML lub CSV zawierający najważniejsze informacje dotyczące asortymentu danego sklepu internetowego. Do tych informacji zaliczają się między innymi:

Plik ten jest najczęściej aktualizowany raz dziennie i pobierany z systemu CMS w sposób automatyczny, a jego poprawne skonfigurowanie pozwala wyświetlać reklamy z aktualną ceną, opisem i zgodnie z dostępnością produktów.

Z tego rozwiązania korzystają najpopularniejsze porównywarki cenowe, np. Ceneo, jak również placementy reklamowe sieci społecznościowych typu Facebook oraz jedna z najbardziej popularnych wyszukiwarek, Google.

Dzięki plikom produktowym, możesz nie tylko prezentować swoje produkty użytkownikom wpisującym nazwy produktów w wyszukiwarce Google, ale także wyświetlać odbiorcom produkty, które wcześniej przeglądali w Twoim sklepie. Dzieje się to zarówno w sieci reklamowej Google za sprawą remarketingu dynamicznego, jak i w przestrzeni Facebooka przy pomocy kampanii typu Sprzedaż z katalogu.

Możliwości zastosowania feedu nie kończą się tylko na reklamach prezentujących (w formie graficznej) oferowany przez Ciebie asortyment. Istnieje możliwość tworzenia reklam tekstowych w oparciu o pliki produktowe. Na rynku są już dostępne narzędzia, które umożliwiają takie zastosowanie pliku. To rozwiązanie pozwala algorytmowi korzystać z nazw i opisów zawartych w feedzie w celu prezentacji oferty w tekstowych wynikach wyszukiwania.

Podsumowując, prowadząc duży sklep internetowy w oparciu o znaczną część systemów CMS, prawdopodobnie masz możliwość łatwej konfiguracji atrybutów wykorzystywanych przez większość porównywarek cenowych, wyszukiwarek oraz sieci społecznościowych. W pozostałej części przypadków może się okazać, że należy się zwrócić z prośbą o pomoc w wygenerowaniu pliku, do dostawcy systemu CMS. W przypadku kiedy prowadzisz sklep internetowy z kilkoma produktami, możesz pokusić się o przygotowanie feedu “własnoręcznie” w Arkuszach Google lub bezpośrednio w panelu Facebook Ads. Więcej na ten temat dowiesz się w następnych częściach artykułu.

Plik produktowy Google Ads

Powiedzieliśmy już sobie, że dzięki plikom produktowym możesz wyświetlać reklamy sprzedawanych przez Ciebie produktów w boxach reklamowych w sieci wyszukiwania Google. Te, jak zapewne wiesz, wyświetlają się na samej górze wyszukiwarki Google – dokładnie tak, jak widać na załączonym poniższym obrazku z glebogryzarkami.

Reklama produktowa Google Ads

Jest jeszcze jedno miejsce, w którym będą wyświetlały się sprzedawane przez Ciebie produkty, a ich wyświetlanie nie będzie wiązało się z żadnymi opłatami. Tym miejscem jest zakładka “zakupy”, znajdująca się między zakładką “wideo” oraz “grafika”.

Bezpłatne wyniki wyszukiwania

Co prawda na samej górze znajdują się reklamy, ale wystarczy jeden ruch myszką i znajdziesz się w przestrzeni, w której kliknięcia nie kosztują. Kuszące, prawda?

Punkt kontrolny – Google Merchant Center

Żeby jednak móc wykorzystać dobrodziejstwo pliku produktowego w wyszukiwarce Google, najpierw musisz zmierzyć się z Google Merchant Center, czyli centrum sprzedawcy. To właśnie tam wgrywasz Twój plik produktowy. Dopiero później, za sprawą konta Google Ads (i podpiętej do niego karty kredytowej), prezentacje produktów mogą ujrzeć światło dzienne w wyszukiwarce Google i dotrzeć do spragnionych zakupów użytkowników. Zakładanie konta GMC (Google Merchant Center) nie należy do rzeczy trudnych ani czasochłonnych. Jedyne czego będziesz potrzebować to link do Twojego pliku produktowego oraz identyfikator klienta Google Ads, z którego zamierzasz kolportować reklamy. Musisz jeszcze zweryfikować oraz zarezerwować witrynę swojego sklepu. Dopiero wtedy możesz wgrać feed, co wiąże się z w wklejeniem linku do odpowiedniej sekcji. Pamiętaj, że GMC wyłapie wszystkie błędy w Twoim feedzie, ale to świetna wiadomość! Nie chcesz przecież mieć źle skonfigurowanego pliku produktowego, prawda?

Pokaż mi swój feed, a powiem Ci, co sprzedajesz

Zgodnie z tym co zaznaczyłem na początku, plik produktowy może mieć postać pliku Arkuszy Google (w tym wypadku plik należy aktualizować ręcznie). Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, dlatego ustępuję ono feedom generowanym automatycznie do formaty XML. W poniższym przykładzie widać, jak wygląda jeden produkt z perspektywy pliku produktowego. Zauważ, że część atrybutów nie została uzupełniona. Jednak te najważniejsze, czyli wymagane przez system, są uzupełnione i pozwalają prowadzić kampanie.

Każda porównywarka cenowa korzysta z atrybutów, pozwalających jej porządkować treści z Twojej strony i wyświetlać reklamy. Nie inaczej jest w przypadku porównywarki produktowej Google, którą musisz “nakarmić” przynajmniej pięcioma najważniejszymi i zarazem wymaganymi atrybutami. Są nimi:

To w zasadzie wszystkie najważniejsze atrybuty, przy pomocy których, możemy uruchomić kampanie produktowe Google Ads. Są jeszcze atrybuty, które w są określane przez Google, jako “wymagane jeśli…” – oznacza to, że w szczególnych sytuacjach podanie tego atrybutu jest wymagane. Dla przykładu atrybut “Condition” (stan), który jest wymagany w przypadku reklamowania produktów używanych lub odnowionych. Do takich atrybutów należy również “Size” (w przypadku produktów odzieżowych). Jeżeli sprzedajesz produkty w rozmiarze uniwersalnym, bez obaw! Dla wszystkich produktów możesz wprowadzić wartość atrybutu “Rozmiar uniwersalny” – to nazwy atrybutów muszą być zgodne z konkretnymi wytycznymi i nazwami Google. Wartości atrybutów możesz określać prawie dowolnie, trzymając się pewnych z góry określonych zasad i zdrowego rozsądku. Np. podając cenę produktu, pamiętaj o zachowaniu standardu i trzymaniu się dokładnie takiego formatu: 15.00 PLN

Wszystkich atrybutów, z których możemy korzystać podczas tworzenia pliku produktowego dla Google Merchant Center, jest ponad 50. Jeżeli chcesz poznać je wszystkie, zajrzyj proszę do Specyfikacji danych produktów.

Tak właśnie mógłby wyglądać Twój plik produktowy. Minusem takiego rozwiązania jest to, że zmiany należy wprowadzać ręcznie. Jeżeli jednak w swojej ofercie masz kilka produktów, a Twój CMS wymaga więcej niż kliknięcia przycisku “utwórz”, nic nie stoi na przeszkodzie żeby skorzystać właśnie z takiego rozwiązania.

Feed Google Ads

 

Warto jeszcze wspomnieć o atrybutach:

Dzięki nim, określisz dodatkowe informacje o produktach zawartych w pliku, mieszczących się w obrębie tej samej kategorii np. produkty na lato, produkty bestsellerowe, itd. Granice stanowi Twoja wyobraźnia i oczywiście potrzeba, bo jak wiadomo, to ona jest matką wynalazków (oraz etykiet niestandardowych).

Plik produktowy Facebook Ads

W świecie social mediów, w którym niewątpliwie prym wiedzie Facebook, mamy możliwość umieszczania reklam opartych właśnie o plik produktowy. Użytkownicy mają możliwość przeglądać Twoje produkty w postaci:

Poniżej znajduje się przykład kolekcji oraz różnych sposobów jej prezentacji.

Kolekcja Facebook Ads

Jak widzisz, same reklamy oparte o grafiki to nie wszystko. W sprzedaży online na Facebooku, ważną rolę odgrywają reklamy, które użytkownicy mogą dosłownie odkrywać, przesuwając palcem po ekranie smartphona. Do tego wszystkiego konieczne jest użycie, a jakże, pliku produktowego!

Sposób na feed Facebook Ads

Plik produktowy Facebook Ads można stworzyć podobnie jak feed Google Ads. Możesz skorzystać z dostępu do swojego systemu CMS i wygenerować plik zawierający odpowiednie atrybuty, możesz go przygotować w Arkuszach Google, możesz nawet powiązać konto Facebook Ads z platformą partnerską (np. Shopify). Jest też możliwość przygotowania pliku w panelu Facebook Ads, a nawet wykorzystania Pixela do automatycznego pobierania danych ze strony (w przypadku wystarczającej ilości mikrodanych). Od Ciebie zależy, co wybierzesz.

W przypadku niewielkiego asortymentu i problemów z automatycznym wygenerowaniem pliku, możesz skorzystać z ręcznego dodawania produktów.

Wszystko, co musisz mieć

W przypadku pliku produktowego Facebook Ads, nazwanego przez samego Facebooka “katalogiem”, mamy do czynienia z dziewięcioma wymaganymi atrybutami:

Informacje na temat pól i specyfikacji zestawienia danych katalogów znajdziesz na oficjalnej stronie Facebooka. Warto zauważyć, że podobnie jak w przypadku pliku Google Ads, istnieje możliwość zastosowania etykiet niestandardowych (custom label), pomagających w tworzeniu dobrej struktury kampanii produktowych.

Feed Facebook Ads

Nic trudnego

Na rynku są dostępne systemy CMS umożliwiające łatwe generowanie plików produktowych. W niektórych przypadkach przygotowanie feedu może wiązać się z poszerzeniem usługi i dodatkowymi kosztami. Warto jednak zadbać o ten element, pozwalający poszerzać horyzonty naszych kampanii. W przypadku reklam Google Ads będą to przede wszystkim reklamy produktowe, widoczne na górze wyszukiwarki.

W artykule przeszliśmy przez wierzchołek plików produktowych, który stanowią najważniejsze atrybuty i najbardziej popularne metody wprowadzania plików do Google Merchant Center oraz panelu Facebook Ads.

Pamiętaj, że poprawnie skonfigurowany feed to źródło cennych informacji dla kampanii produktowych. Poprawny feed zawiera wszystkie wymagane linki, dane, fotografie oraz dodatkowe atrybuty pozwalające optymalizować kampanie produktowe. Za sukcesem kampanii produktowych stoi nie tylko budżet kampanii czy działania optymalizacyjne, ale przede wszystkich plik produktowy.

Spójrz proszę na podsumowanie najważniejszych informacji w formie tabeli.

Porównanie plików produktowych Google Ads i Facebook Ads

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 11 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.