DSP to skrót od angielskiego terminu „Demand-Side Platform”, czyli platforma po stronie popytu. Inaczej platforma zakupu reklam.
Aby zrozumieć, czym jest DSP i jaką pełni rolę należy poznać definicję i działanie kilku pojęć z całego ekosystemu reklamy programowalnej:
DSP (Demand Side Platform) i SSP (Supply Side Platform) to dwie platformy związane z branżą reklamową online, które służą do zakupu i sprzedaży reklam w sposób zautomatyzowany. DSP i SSP są ze sobą powiązane i umożliwiają wyświetlanie reklam w sposób bardziej precyzyjny i ukierunkowany niż tradycyjne kampanie reklamowe.
DSP to oprogramowanie wykorzystywane w branży reklamowej, które umożliwia agencjom i domom mediowym kupowanie i zarządzanie kampaniami reklamowymi w czasie rzeczywistym. Dzięki DSP reklamodawcy mogą zakupić miejsce na stronach internetowych, w aplikacjach mobilnych i innych mediach cyfrowych poprzez automatyczne aukcje reklamowe (RTB).
DSP umożliwia dokładne targetowanie kampanii reklamowych, dzięki możliwości wykorzystania danych demograficznych, geolokalizacji, zachowań użytkowników i innych czynników, co pozwala na osiągnięcie lepszych wyników i większej efektywności kampanii reklamowych.
Głównym celem DSP jest kupowanie reklam w najlepszej cenie i wyświetlanie reklam użytkownikom, którzy dokładnie odpowiadają potrzebom reklamodawców. DSP współpracuje z różnymi formatami reklamowymi: video, baner, mobile, display, reklama natywna, POP, Push, social.
Główne platformy DSP to: Adform, Criteo, DV360 w Google Marketing Platform, Mediamath, RTB House czy Trade Desk.
RTB (Real-Time Bidding) to proces zakupu i sprzedaży reklam w czasie rzeczywistym. RTB to jedna z metod wykorzystywanych przez DSP i SSP, aby zautomatyzować proces zakupu i sprzedaży przestrzeni reklamowej. W przypadku RTB, DSP uczestniczy w aukcji przestrzeni reklamowej, licytując się o wyświetlenie reklamy w czasie rzeczywistym. W tym procesie SSP oferuje dostępną przestrzeń reklamową do aukcji, a DSP korzystając z danych i algorytmów, decyduje o tym, która reklama ma zostać wyświetlona w danym miejscu. Cały proces trwa zwykle zaledwie kilka milisekund.
W ten sposób RTB umożliwia reklamodawcom i wydawcom sprzedaż i zakup przestrzeni reklamowej w sposób bardziej precyzyjny i zautomatyzowany. Dzięki RTB, reklamodawcy i wydawcy mogą dokładniej kontrolować i monitorować kampanie reklamowe, a także uzyskać lepsze ceny za dostępną przestrzeń reklamową.
DSP, SSP i RTB są ze sobą ściśle powiązane i razem tworzą ekosystem reklamowy w internecie, umożliwiający zautomatyzowany zakup i sprzedaż przestrzeni reklamowej w czasie rzeczywistym.
Poniższy obrazek ilustruje, w jaki sposób DSP i SSP ze sobą się komunikują i jak wygląda zautomatyzowany zakup i sprzedaż przestrzeni reklamowej w czasie rzeczywistym za pośrednictwem RTB.
Korzystając z DSP, reklamodawcy mogą kupować media od różnych wydawców. Brani pod uwagę są tylko Ci użytkownicy, którzy odpowiadają potrzebom marki (pod uwagę brana jest geolokalizacja lub inne ważne dla marki opcje). Z kolei właściciele witryn wystawiają swoje oferty na SSP. Następnie platforma DSP analizuje wszystkie opcje i wyprowadza te optymalne. Zakłady na wyświetlenia są określane za pomocą RTB przez milisekundy.
Cały proces sprzedaży swoich zasobów reklamowych przez wydawców na aukcjach RTB można opisać w 6 krokach:
DSP (Demand Side Platform) w Programmatic daje wiele korzyści dla reklamodawców, m.in.:
Wszystkie te korzyści sprawiają, że Programmatic jest skutecznym narzędziem dla reklamodawców, którzy chcą dotrzeć do bardziej specyficznych grup odbiorców i osiągnąć lepsze wyniki reklamowe niż w przypadku Google Ads.
DSP i kampanie w Google Ads to dwa różne narzędzia reklamowe, choć oba umożliwiają reklamodawcom dotarcie do swojej grupy docelowej w internecie.
Google Ads to platforma reklamowa Google, która umożliwia reklamowanie się w sieci wyszukiwania Google oraz na stronach internetowych, w aplikacjach mobilnych i innych mediach cyfrowych w ramach sieci reklamowej Google. Kampanie w Google Ads opierają się głównie na wyszukiwanych frazach kluczowych, dzięki czemu reklamodawcy mogą dotrzeć do osób, które szukają konkretnych produktów lub usług w internecie, a kampanie Display najczęściej realizowane są w innych modelach rozliczeń – CPC, co często powoduje droższą formę reklamy.
Natomiast DSP to platforma Programmatic, która umożliwia zakupienie i zarządzanie kampaniami reklamowymi na wielu różnych stronach internetowych, aplikacjach mobilnych i innych mediach cyfrowych w czasie rzeczywistym. DSP umożliwia dokładne targetowanie kampanii reklamowych, dzięki wykorzystaniu danych demograficznych, geolokalizacji, zachowań użytkowników i innych czynników.
Podsumowując, kampanie w Google Ads pozwalają na reklamowanie się na konkretnych platformach Google, natomiast DSP umożliwia zakupienie i zarządzanie kampaniami reklamowymi w ramach wielu różnych mediów cyfrowych w całym Internecie.
Proces zakupu reklam poprzez DSP składa się z kilku kroków, a jego przebieg może nieco różnić się w zależności od konkretnego DSP oraz specyfiki kampanii reklamowej. Zaawansowane kampanie w PromoTraffic realizujemy w systemie Google Marketing Platform. Poniżej przedstawiamy ogólny schemat, którym kieruje się większość platform DSP:
Podsumowując, proces zakupu reklam poprzez DSP jest zautomatyzowany i opiera się na czasie rzeczywistym, dzięki czemu reklamodawca może dotrzeć do swojej grupy docelowej w szybki i efektywny sposób, budując oraz zwiększając świadomość marki.
Grzegorz
Maliszewski
HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT
tel. +48 577 997 701
e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl
PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.
Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.
Ponad 13 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.