Home Blog Video marketing w Polsce. Czym był kiedyś, czym jest obecnie?

Video marketing w Polsce. Czym był kiedyś, czym jest obecnie?

Czas czytania : 3 min
11 kwietnia 2017

Pojęcie video marketingu w Polsce, mimo że nie jest nowe i wydawałoby się, że jest znane, to nie jest do końca dobrze rozumiane. Najprościej zdefiniować go przez stwierdzenie, że jest to działanie marketingowe zrealizowane przy użyciu formatu video. Co ciekawe, większości Polaków video marketing najczęściej kojarzy się z reklamami telewizyjnymi, ponieważ telewizja w Polsce to nadal najpopularniejsze medium dystrybucji video.

Sytuacja ta w najbliższych latach może się zmienić, ponieważ reklamy telewizyjne nie niosą za sobą w większości przypadków wartości danej marki – celem reklam telewizyjnych jest to, aby sprzedawały. Natomiast video marketing w Internecie zmierza w kierunku słuchania i budowania ambitnych treści. Mimo tego telewizja nadal jest ważnym nośnikiem dystrybucji informacji dla osób powyżej 40 roku życia, które nie korzystają tak chętnie i często z Internetu jak młodsze, coraz liczniejsze pokolenie.

Źródło: http://www.agora.pl/agora/51,111301,14898849.html?i=1  

Zauważmy, że dobra dedykowane młodszym odbiorcom nie są tak często reklamowane w telewizji, gdzie proponowane są głównie produkty szybko zbywalne, lekarstwa, usługi telekomunikacyjne i finansowe. Gdzie więc skutecznie reklamować resztę? W Internecie, w social mediach.

Rozwój video marketingu w social mediach

Dynamiczny rozwój video marketingu zaczął się wtedy, kiedy pojawiła się możliwość bezpłatnej dystrybucji treści video w kanałach social media. Dodatkowo sytuację tą spotęgowała coraz większa dostępność sprzętu filmowego. Obecnie każdy z nas posiada telefon z kamerą mogącą nakręcić dobrej jakości film, którego nie powstydziłby się niejeden filmowiec. Nie są już potrzebne działania domów produkcyjnych, aby zrealizować kampanię reklamową video. Oczywiście jest to niezbędne, kiedy chcemy promować się w mediach mainstreamowych, zarezerwowanych dla dużych graczy z dużym portfelem. Dla przeciętnego Kowalskiego prowadzącego małą lokalną firmę istnieją inne bardziej dostępne kanały dystrybucji video. W tym celu znakomicie sprawdzą się social media, które rosną w ilość i siłę, szybko działają, często wykorzystują komunikację nieformalną na ściśle wyselekcjonowanej grupie odbiorców. Świetny case jak film Youtube może pomóc małym markom i niskim kosztem przedstawia Orabrush – łopatka do języka.

Rozwój video marketingu w social mediach

Przez wiele lat działania marketingowe nastawione były na dowożenie wyników i realizowanie kolejnych KPI. Zapomniano, że poza tabelkami i cyferkami w arkuszu kalkulacyjnym istotniejsze jest to, aby budować coś więcej dla swoich klientów i marek – więzi. Ludzie nie chcą słuchać kolejnych nachalnych sloganów sprzedażowych, często wywołujących u nich reakcje odwrotną niż zamierzoną. Nawet jeśli zwrócisz uwagę na treść przekazanego wielokrotnie komunikatu to założę się, że i tak ten komunikat nie wpłynie na nawiązanie więzi z marką. Będziesz tylko sfrustrowany.

W obecnych czasach jesteśmy codziennie zalewani ogromną ilością komunikatów. Dlatego też jeśli marki nie zmienią swojego podejścia do klienta, to po prostu go stracą. W skutecznej, długofalowej kampanii video marketingowej najważniejszym czynnikiem do osiągnięcia zamierzonego efektu jest umiejętność słuchania, przyglądania się potrzebom ludzi i dawania im tego. Kampania video jest bardzo podobna do działania z zakresu PR – jej cele są miękkie i zależne od wielu czynników. Dlatego najlepiej budować przydatne i potrzebne treści video. Wymaga to sporo dodatkowej pracy, ponieważ m.in.:

Wartościowe treści to treści wnoszące coś do życia osób dla których są tworzone. Treści mogące inspirować, podpowiadać jak coś robić lepiej, czyli treści wzbogacające wiedzę.

Tego typu materiały tworzone są coraz częściej przez wielkich graczy jak Reebok z serią filmów Be More Human, chcącą pomagać ludziom w przekraczaniu własnych granic poprzez wysiłek fizyczny.    

Mimo że Reebok jest niewątpliwie marką ze sporymi budżetami na reklamę, nie mógłby sobie pozwolić na reklamę w telewizji ze względu chociażby na ograniczony czas antenowy. To social media są najlepszymi kanałami dystrybucji.

Podsumowanie

Ludzie lubią opowiadać o sobie, dlatego też chętnie zdradzą swoje upodobania, jednak problem wielu marek polega na tym, że nie słuchają potrzeb swoich klientów. Najskuteczniejsze kampanie reklamowe video realizowane są przez marki, które starają się zaoferować coś więcej niż tylko produkt. One potrafią budować opowieść z autentycznym przekazem, a sama komunikacja przebiega w sposób nieróżniący się od naszych relacji w życiu codziennym. Ludzie chcą ufać markom, jednak marki na zaufanie muszą ciężko zapracować. Budowanie zaufania, świadomości marki, więzi emocjonalnej przez kampanie marketingu video powinno stać się celem nadrzędnym, ponieważ nawet najlepsi zdają sobie sprawę, że konkurencja nie śpi. Na rynku w każdej chwili mogą pojawić się nowe, lepsze techniczne i konkurencyjne cenowo produkty. Jeśli jednak uda nam się stworzyć głęboką, opierającą się na emocjach relację z klientem, ten zostanie z nami jako z zaufaną marką.    

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 12 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.