Home Blog Międzynarodowe SEO – Jak przeprowadzić skuteczną kampanię SEO na rynki zagraniczne?

Międzynarodowe SEO – Jak przeprowadzić skuteczną kampanię SEO na rynki zagraniczne?

Czas czytania : 6 min
06 grudnia 2022

Ciągle postępująca globalizacja oraz cyfryzacja umożliwia przedsiębiorstwom ekspansję na rynki zagraniczne, co stanowi ogromną szansę na rozwój biznesu, a co za tym idzie – wzrost przychodów. Taki krok wiąże się jednak z koniecznością dokładnego zaplanowania działań oraz doboru narzędzi. W dobie cyfryzacji niezbędnym elementem ekspansji za granicę jest strona internetowa w odpowiedniej wersji językowej. Co jednak zrobić, aby witryna była widoczna w wyszukiwarce dla użytkowników danego kraju? Tutaj z pomocą przychodzi międzynarodowe SEO, a więc pozycjonowanie zagraniczne, mające na celu zdobycie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania za granicą.

Z artykułu dowiesz się:

Czym jest międzynarodowe SEO?

Międzynarodowe SEO to proces optymalizacji strony internetowej w taki sposób, by wyszukiwarki mogły łatwo zidentyfikować kraje oraz użytkowników, do których chcesz dotrzeć ze swoją ofertą zaprezentowaną na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Jest to proces, który wymaga starannego zaplanowania kampanii poprzedzonego odpowiednimi analizami danego rynku.

Jak przygotować efektywną kampanię SEO na rynek zagraniczny?

Zdobycie szczytów zagranicznych organicznych wyników wyszukiwania to zadanie, które nie należy do najprostszych i najszybszych. W pierwszym etapie musimy przeprowadzić analizę danego rynku, biorąc pod uwagę jego specyfikę, konkurentów w wyszukiwarce oraz upodobania grupy docelowej (np. w jaki sposób formułują oni zapytania w wyszukiwarce, co ma wpływ na ich decyzje zakupowe itd.).

Analiza konkurencji

Pierwszym elementem przy planowaniu strategii seo na rynki zagraniczne powinna być analiza konkurencji, by dowiedzieć się z jakimi witrynami na danym rynku będziemy konkurować o widoczność oraz czym charakteryzuje się dany rynek. Powinniśmy zbadać konkurencję m.in. pod kątem widoczności, optymalizacji technicznej, treści oraz profilu linkowego, co pomoże oszacować nam budżet potrzebny na kampanię.

Analiza słów kluczowych

Po analizie konkurencji kolejnym niezbędnym elementem przy ustalaniu strategii działań jest analiza słów kluczowych, która pomoże nam wyłonić słowa kluczowe o największym potencjale, które zostaną uwzględnione w strategii. Należy jednak pamiętać, że im wyższy potencjał danego słowa kluczowego, tym trudniejsze będzie jego wypozycjonowanie. Z tego względu warto też wziąć pod uwagę frazy typu long tail, które pomogą nam uzyskać zadowalające efekty w krótszym czasie, a więc szybciej zacząć przyciągać potencjalnych klientów.

Zadbanie o treści na każdą wersję językową

W kampanii SEO na rynki zagraniczne istotna jest także odpowiednio przygotowana treść na każdą z wersji językowych. Teksty na każdą z wersji powinny zostać przygotowane indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę danego języka – oczywiście z uwzględnieniem różnic kulturowych danego kraju. Aby treści odpowiednio rankowały w wynikach wyszukiwania, muszą zostać zoptymalizowane pod kątem SEO z wysoką dbałością. Przy tworzeniu treści pomocne może okazać się narzędzie Surfer SEO, w którym znajdziemy dodatkowe wytyczne optymalizacyjne na podstawie konkurencji wyświetlającej się w TOP10 na zapytanie w danym kraju. 

Pozycjonowanie zagraniczne a link building

Pozyskiwanie odpowiednich odnośników to kolejny istotny element kampanii międzynarodowego SEO. Punktem wyjściowym w ustaleniu, z jakich domen powinniśmy pozyskać odnośniki w pierwszej kolejności, będzie wcześniej wspomniana analiza konkurencji. Trzeba mieć także na uwadze, że proces link buildingu za granicą jest nieraz bardzo kosztowny. Ze względu na wyższe ceny linków na rynkach zagranicznych, niżeli na rynku polskim, trzeba być bardzo uważnym w doborze miejsc do pozyskiwania linków, aby nie “przepalić budżetu” wydając go na odnośniki z domen słabej jakości. Jest to także jeden z trudniejszych aspektów kampanii pozycjonowania strony na zagranicę ze względu na ograniczony dostęp do miejsc na publikacje. Polskie platformy pośredniczące w kupnie linków posiadają dużo mniejszą bazę miejsc do publikacji za granicę, niżeli na rynek polski. Często także bazy okazują się być niezaktualizowane przez co nasze publikacje zostają finalnie odrzucone przez brak kontaktu z wydawcą. Warto więc zrobić research platform pośredniczących w kupnie linków, jakie funkcjonują w danym kraju. Wartym uwagi sposobem na pozyskanie wartościowych odnośników oraz budowanie świadomości marki na danym rynku jest także metoda outreach, która jest szczególnie popularna w UK. 

Proces budowania mocnego profilu linków pozyskując odnośniki z zagranicznych domen nie jest więc tak proste jak mogłoby się wydawać. W tym przypadku dużą wartością jest współpraca z agencją interaktywną, która posiada doświadczenie w pozycjonowaniu na różne rynki i dysponuje odpowiednimi narzędziami oraz kontaktami, które pomogą w zdobyciu odnośników wysokiej jakości. Pomoc specjalisty będzie nieoceniona także w kwestii wcześniej wspomnianego odpowiedniego doboru miejsc – specjalista wie, na co zwrócić uwagę i jak mądrze zainwestować budżet przeznaczony na linkbuilding

Jakie są najważniejsze elementy techniczne składające się na efektywną kampanię pozycjonowania na rynku zagranicznym?

Aby jak najefektywniej wskazać wyszukiwarce, na które zagraniczne rynki chcemy dotrzeć ze swoim komunikatem na witrynie, konieczne jest zatroszczenie się o kilka newralgicznych kwestii z zakresu SEO technicznego. Jednym z głównych czynników będzie odpowiednia optymalizacja techniczna witryny pod kątem SEO, a więc wybór odpowiedniej struktury dla adresów URL, ustawienie hreflangs, czy przygotowanie sitemapy w odpowiedniej wersji językowej.

Wybór struktury adresów URL

Gdy witryna internetowa dostępna jest w kliku wersjach językowych, niezbędny jest wybór odpowiedniej struktury adresów URL. Istnieje parę opcji, jednak która z nich będzie najlepsza biorąc pod uwagę działania SEO?

  1. Country Code Top-Level Domain (ccTLD)
    ccTLD możemy zdefiniować jako dwie litery adresu url po nazwie domeny (np. “.pl”,”.de”,”.es” itd.), które mają za zadanie wyraźnie wskazać użytkownikom i robotom w jakim kraju w SERP-ach powinna zostać wyświetlana dana witryna (tzw. country targeting). Zastosowanie tej opcji wymaga jednak utworzenia osobnych domen dla każdej z wersji językowych. Jest to więc opcja najdroższa i oprócz osobnych kosztów utrzymania domen, wymaga budowania mocy każdej z nich osobno. Do plusów zaliczyć możemy fakt, iż jeżeli następuje aktualizacja algorytmów, która negatywnie wpłynęła na widoczność, to nie spada widoczność całej witryny, lecz tylko dana domena z danego kraju, przez co może być to sposób na zabezpieczenie biznesu przed m.in. utratą przychodów.

  2. Subdomeny
    Subdomena jest częścią domeny głównej i może posłużyć do rozróżnienia wersji językowych danej domeny. Wybór tej opcji umożliwia ustawienie geotargetowania ponieważ subdomena i wszystkie jej podkatalogi wpadają w ten sam geotarget. Rozwiązanie to jednak nie jest wolne od minusów, biorąc pod uwagę link building, ponieważ może zaburzać przepływ mocy linków pomiędzy subdomeną, a domeną główną.

  3. Podkatalogi

Kolejną opcją są podkatalogi, a więc foldery domeny głównej. Nie są one postrzegane przez roboty jako osobne podmioty, dlatego przepływ mocy linków może być tutaj najbardziej efektywny. Dodatkowo, jest to opcja stosunkowo prosta do zaimplementowania oraz tania w utrzymaniu z uwagi na opłacanie tylko jednego hosta.Do minusów takiego rozwiązana zaliczyć możemy możliwość niezauważenia przez użytkownika targetowania w adresie URL (zwłaszcza w przypadku użytkowników smartfonów, gdzie często nie jest wyświetlany pełny adres url).

Implementacja hreflangs

Atrybuty hreflangs są niezbędnym elementem optymalizacji witryny o różnych wersjach językowych. Wszystko to dlatego, że informują wyszukiwarkę, która wersja językowa powinna być dostarczona do użytkowników z danego kraju, mówiących w danym języku (tzw. language targeting). Prawidłowy atrybut hreflang powienien zostać zaimplementowany w części <head> witryny jako tag <link> oraz powinien składać się z adresu url witryny w danej wersji językowej oraz kodu języka/regionu (nomenklatura ISO 639-1):

Bardzo ważne jest, by zaimplementować hreflangi informujące o wszystkich wersjach językowych – także tej, na której się znajdują (odniesienie się do innych wersji, ale także do samej siebie). Jeśli wersja X wskazuje na wersję Y, to również wersja Y powinna wskazywać na wersję X.

Utworzenie dedykowanych sitemaps

Następnym elementem, który warto mieć na uwadze przy działaniach SEO na zagranicznym rynku to utworzenie dedykowanych dla każdej wersji językowej map witryny oraz zebranie ich w indeksie map witryny. Ułatwi to robotom indeksującym poruszanie się po witrynie.

 

Podsumowując, SEO międzynarodowe może być nieocenioną pomocą przy ekspansji przedsiębiorstwa na rynki zagraniczne. Jednak zdobycie dobrej widoczności organicznej w SERP-ach innych krajów nie jest procesem prostym i wymaga odpowiedniego zaplanowania i analiz przygotowanych przez specjalistę SEO, a także wiedzy na temat pozycjonowania stron internetowych w danym kraju oraz odpowiedniego budżetu.  Jednak, gdy kampania zacznie przynosić oczekiwane efekty w postaci wysokich pozycji fraz, z pewnością pozytywnie przełoży się to na przychód przedsiębiorstwa oraz budowanie świadomości marki na danym rynku zagranicznym.  

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 11 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.