Home Blog Budowanie marki – jak zacząć?

Budowanie marki – jak zacząć?

Czas czytania : 6 min
27 kwietnia 2023

Pamiętasz historię o Syzyfie, który toczył kamień pod górę? My pamiętamy ją doskonale, dlatego chcemy pokrótce omówić z Tobą proces budowania marki od podstaw! Nie będzie łatwo, ale nie wybieramy nigdy drogi na skróty. Jeśli zależy Ci na tym, aby zbudować świadomy brand wyróżniający się na rynku, a nie chaotyczny twór, który nie będzie przynosić Ci korzyści, przeczytaj ten artykuł.

Marty Neumeier, jeden z brandowych ekspertów powiedział ważne zdanie „Marka nie jest tym, co Ty o tym powiesz, a co inni o tym powiedzą”. To zdanie będzie Ci towarzyszyć przez cały artykuł. Zapamiętaj je, ponieważ wszystkie podjęte kroki w procesie budowania marki będą opierać się nie o Twoje przekonania, ale konkretne dane! Liczby, które w ostateczności możesz przełożyć na wyniki. Przejdźmy zatem do meritum. Od czego zacząć budować markę?

Najważniejsze wątki poruszone w artykule:

Budowanie marki od postaw, czyli insight konsumencki

Od dawna zastanawiasz się nad rozwiązaniem systemowym, produktem czy usługą, która zrewolucjonizuje rynek konsumencki? Może jednak chcesz wprowadzić markę, która stawia na trendy, ekologię i inne modne rozwiązania? Wizjonerstwo odstaw na bok. Czas przełożyć sferę teoretyczną na praktykę. Do tego będzie potrzebny insight konsumencki.

Jak możesz go określić i na czym tak właściwie polega? Celem insightu konsumenckiego jest poznanie powodu zakupu, który można wyrazić za pomocą zdania. Najnowszy raport Customer Listening 2.0, potwierdza, że dla 90% konsumentów duże znaczenie mają badania prowadzone przez markę i jej analizy. Insight konsumencki to zatem nic innego jak poznanie potrzeb, problemów, pragnień czy obaw odbiorców. Konstruowany jest po to, aby przyszli konsumenci otrzymali od jakościową markę, która odpowiada na ich realne potrzeby.

Klasyczna teoria mówi o podziale metody na cztery „R”:

Jak stworzyć insight konsumencki dla swojej marki? Wystarczy przeprowadzić badania lub też posiłkować się dostępnymi już materiałami. Pamiętaj, że nasze końcowe wyniki są oparte o twarde dane, które możesz pozyskać za pomocą badań fokusowych, ankiet, sondaży czy raportów i analiz. Jeśli potrzebujesz pomocy, chętnie wesprzemy Twój biznes w badaniach nad insightem konsumenckim. W naszej agencji opieramy swoje analizy o TGI – największe badanie konsumenckie w Polsce. Charakteryzuje się ono jednoźródłowością zbierania danych (single source data), dając tym samym możliwość krzyżowania ich w zakresie konsumpcji, demografii oraz korzystania z mediów.

Masz już wyniki swoich badań? Przejdź do kolejnego kroku!

Budowanie marki, a strategia marketingowa

Masz już zebrane dane o potrzebach swoich konsumentów? W budowaniu marki będzie Ci potrzebna dobrze przemyślana strategia marki. Pamiętaj o tym, aby poprawnie ją skonstruować i nie zapomnieć o żadnym z aspektów. Każdy jej fundament powinien być spójny z całością i wynikać z siebie. Skoro masz już skonstruowany insight konsumencki, czas iść krok dalej.

  1. Analiza konkurencji

Wiesz już, jakie są potrzeby Twoich użytkowników. Teraz sprawdź, co oferują Twoi konkurenci. Przeanalizuj to, co się u nich sprawdza i daje realne efekty. Sprawdź, jak komunikują się ze swoimi odbiorcami, jakiego używają języka i form przekazu. Zapisz się do newslettera, przeanalizuj stronę pod względem asortymentu, promocji. Sprawdź, jakie działania contentowe prowadzą. Być może w przeszłości prowadzili ciekawe kampanie wizerunkowe lub współpracują z influencerem? Zajrzyj na ich media społecznościowe, sprawdź system identyfikacji wizualnej – być może ma on zamierzony cel. Zastanów się także na tym etapie nad sezonowością. Zobacz, które miesiące u konkurencji są mocniejsze, a które nieco słabsze. Może Ci to pomóc w konstrukcji planów sprzedażowych, zaopatrzenia Twojej marki. Zastanów się, w jaki sposób przebiega budowanie świadomości marki, a Twoje założenia na tle konkurencji. Uwzględnij to w swoich działaniach.

W analizie konkurencji z pewnością posłużą Ci takie narzędzia jak:

  1. Misja i wizja

Określ misję i wizję swojej marki. To nic innego jak wskazanie celu istnienia Twojego przedsiębiorstwa oraz jego charakterystyki i funkcjonalności.

Według metodologii Pabla Cardona i Carlosa Reya misja posiada 4 zrównoważone wartości, które należy uwzględnić podczas jej tworzenia. Są to:

Misja i wizja wzajemnie na siebie oddziałują i są spójnie powiązane ze sobą. Tworząc wizję marki, konstruujesz jej charakterystykę oraz funkcjonalność. Powinna inspirować i wyrażać podstawowe wyróżniki marki. To ukłon w stronę przyszłości, ponieważ wizja powinna wskazywać, w którą stronę ma zamiar podążać marka oraz jaki powinna mieć charakter.

  1. Grupy docelowe

Skup się na stworzeniu person. Wyodrębnij grupę docelową, czyli potencjalnych odbiorców, którzy będą zainteresowani Twoją marką i jej produktami. Określ ich najważniejsze cechy tj. płeć, wiek, status społeczny, przyzwyczajenia zakupowe, miejsca, w których znajdują się nasi odbiorcy (np. media społecznościowe, portale). To część strategii, która będzie bardzo mocno oddziaływać na dalsze kroki marketingowe. Źle wyznaczona grupa docelowa może odbić się czkawką. To na jej podstawie dostosowujesz sposoby komunikacji z klientem, wybierasz key visual, dopasowujesz produkty, które będą dla nich odpowiednie. Jeśli podejdziesz do tego tematu po macoszemu, możesz w przyszłości mieć problem z docieraniem do osób, które rzeczywiście są zainteresowane Twoim produktem. Jeśli natomiast stworzysz poprawnie personę, ale nie wcielisz swoich wniosków do strategii marketingowej, Twój sposób komunikacji może nie trafić do wyznaczonej persony.

Jak w takim razie wyznaczyć grupę docelową? Dobór person oparty jest o szczegółowe badania. Do takiej analizy z pewnością posłuży TGI. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, jak dotrzeć do grupy docelowej, jakie komunikaty do niej kierować i jak skonstruować działania marketingowe, aby przynosiły wysoki ROAS.

Potrzebujesz strategii dla swojej marki? Sprawdź naszą usługę!

  1. Big Idea

Na tym etapie teoria zostaje przełożona na praktykę! Na podstawie wiedzy z przeprowadzonych już analiz oraz wizji i misji, wyznacza się:

Archetyp marki pozwala umieścić odbiorcę w odpowiedniej strukturze komunikacyjnej. Są to wartości, jakie stoją za marką i ich rodzaj komunikatów, który wywołuje określone postawy i wartości u odbiorców. Po jej określeniu przystępuje się wyznaczania sposobów i stylu komunikacji. Konstruuje się także key visual. Jeśli nie wiesz jaki kolor przewodni wybrać dla swojej marki, zapoznaj się z psychologią koloru. Jest ona uzależniona od cech marki i tego, jaki wizerunek chcesz kreować na zewnątrz.

Na tym etapie przygotowuje się nazwę marki oraz jej logo. Może już dawno ją masz, a może dopiero na postawie badań konstruujesz jej szkielet. Co warto wiedzieć? Prosta i łatwa do zapamiętania nazwa jest kluczem do sukcesu. Podejdź do tematu kreatywnie, ale także z rozsądkiem. Im dłuższa lub bardziej skomplikowana nazwa, tym mniejsza szansa na jej zapamiętanie. Jeśli masz wszystko to, co jest potrzebne do realizacji założeń, przystąp do działania!

Budowanie marki – na czym skupić się w naszych działaniach?

Kreowanie marki to niełatwy orzech do zgryzienia. Zastanów się nad swoim planem marketingowym. Co musisz zrobić, aby zacząć proces brandingu? Przede wszystkim wyznacz sobie cele i powoli je realizuj. Zadbaj o odpowiednią stronę internetową, która będzie zoptymalizowana pod względem user experience. W branży e-commerce stwórz koszyk, który sprzedaje. Daj użytkownikowi łatwą i prostą możliwość zakupu – szybkie płatności, PayPo, Raty, różnie możliwości dostawy – to coś, czego nie może u Ciebie zabraknąć. W przypadku usług oraz marek, zadbaj o odpowiedni przekaz i opis swojego produktu. Spraw, by użytkownik, wchodząc na Twoją stronę mógł uzyskać odpowiedź na większość intrygujących go pytań.

Zacznij budować świadomość marki na rynku. Postaw na jej rozpoznawalność. Uwzględnij w swoich działaniach marketingowych wszelkie sposoby, które będą odpowiadać na potrzeby Twoich użytkowników na każdym etapie lejka.

Podsumowanie

Często w biznesie podstawowym błędem jest stawianie jedynie na działania, które przynoszą nam szybki i realny zwrot z inwestycji. Jeśli chcesz, aby Twoja marka miała dobrą pozycję na rynku, musisz zadbać także o działania wizerunkowe – zadbaj tutaj szczególnie o górę lejka. Korzyści z tych działań nie zobaczysz od razu, one potrzebują czasu. Jednak w dłuższej perspektywie przełożą się na realne wyniki. Zainwestuj w content marketing, social media, programmatic, SEO, marketing automation, afiliację czy współprace influencerskie. To tylko kropla w morzu możliwości marketingowych. Zadbaj o wizerunek marki, ponieważ tylko świadoma marka, osiąga zaangażowanie wśród swoich odbiorców.

Przystąp do działania i sprawdź, czy Twoje założenia przynoszą oczekiwane wyniki. Testuj rozwiązania, modyfikuj strategię, jeśli istnieje taka potrzeba. Pamiętaj, rynek się zmienia, a Ty musisz za nim nadążyć, ponieważ wraz z nim zmieniają się potrzeby Twoich klientów. Dostosuj je do obecnych oczekiwań.

To tylko pigułka i krótkie streszczenie tego, na co zwrócić uwagę przystępując do procesu budowania marki. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Zapraszamy do konsultacji z naszym ekspertem, który odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 12 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.