Home Blog Jak naturalnie pozyskiwać mocne linki SEO za pomocą kampanii kreatywnych?

Jak naturalnie pozyskiwać mocne linki SEO za pomocą kampanii kreatywnych?

Czas czytania : 6 min
05 lipca 2021

Z tego artykułu dowiesz się:

• Czym są naturalne linki?

• W jaki sposób je pozyskać dzięki kampaniom kreatywnym?

• Czym sa kampanie kreatywne i jak je przeprowadzić.

Czym są naturalne linki i dlaczego warto je zdobywać?

Linki naturalne to linki, które są pozyskiwane w sposób „naturalny” – czyli bez standardowych działań, w skład których zazwyczaj wchodzą; płatne publikacje zewnętrzne pozyskiwane za pomocą ogólnodostępnych baz, buzz marketing, zaplecza, katalogowanie, systemy wymiany linków i wiele innych.

Linki naturalne należy pozyskiwać w sposób zgodny z rekomendacją Google, która odnosi się do tworzenia treści wartościowych i użytecznych do tego stopnia, że inne strony/ portale będą się do nich odnosić lub je bezpośrednio udostępniać. W ten sposób możemy pozyskiwać mocne linki SEO do strony www, dzięki którym nasza strona zyska na widoczności w wyszukiwarce Google.

Pozycjonowanie stron odbywa się w oparciu o wybrane słowa kluczowe. Jednym z głównych obszarów mających wpływ na widoczność strony jest odpowiedni link building, bez którego bardzo ciężko jest osiągnąć sukces w wynikach wyszukiwania.

Z uwagi na ciągle ewoluujący algorytm Google zdobywanie znaczących linków tematycznych do strony z czasem zrobiło się trudniejsze i bardziej wymagające. Jeszcze kilka lat temu główne znaczenie w budowaniu struktury linków miała ilość. Obecnie liczy się przede wszystkim jakość i naturalność – zatem dużo korzystniejsze dla prowadzonego projektu będzie pozyskać 5 mocnych i naturalnych linków niż 25 odnośników słabej lub średniej jakości.

Skutecznym i najbardziej nowoczesnym sposobem pozyskiwania mocnych linków do strony jest prowadzenie działań związanych z kampaniami kreatywnymi, na których skupimy się w tym artykule.

Definicja i cele tworzenia kampanii kreatywnych

Działania związane z kampaniami kreatywnymi polegają na tworzeniu wysokiej jakości raportów, zestawień oraz analiz behawioralnych. Powstała publikacja jest następnie promowana za pomocą bezpośredniego kontaktu z mediami, blogerami i dziennikarzami znanych redakcji. Jest to jedna z najlepszych metod link buildingu, dzięki której “najłatwiej” możemy zdobyć mocne linki do strony.

Główny cele kampanii kreatywnych to pozyskiwanie publikacji medialnych, a co za tym idzie – naturalnych i mocnych linków do strony o najwyższych wskaźnikach ruchu oraz parametrów SEO takich jak widoczność oraz wskaźnik Domain Ranting lub Trust Flow. Ich zdobycie przy standardowych działaniach jest bardzo kosztowne, często liczone w kwotach od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowo, udostępniony raport warto również promować w social media, gdzie możemy w łatwy sposób dotrzeć do sprecyzowanej grupy odbiorców.

Działania content marketingowe umożliwiają również dotarcie do nowych użytkowników, pozyskanie ruchu z innych niż wyszukiwarka źródeł, jak i zwiększenie rozpoznawalności i zaufania do marki.

Jak wygląda proces przygotowania kampanii kreatywnej?

1. Research tematów w dostosowaniu do konkretnego obszaru

Realizując kampanie kreatywne głównym fundamentem jest dobór odpowiedniego tematu, który zainteresuje i przyciągnie uwagę przeciętnych odbiorców. Również tych, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z marką projektu, dla którego planowana jest cała akcja.

Przykładowe kategorie dobrych tematów:

● rywalizacja,

● weryfikacja,

● kontrowersja,

● tematy na czasie.

Dobierając tematy należy przede wszystkim skupić się na obszarach, które zainteresują grupę docelową. Zazwyczaj prowadzący kampanię przygotowują kilka koncepcji, a następnie ustalają finalny temat w porozumieniu z klientem, dla którego realizowany będzie projekt. Tematy są oczywiście dobierane pod kątem konkretnej branży, w której działa klient. Powinny być bezpośrednio związane z otoczeniem reklamowanej marki. Dzięki temu jesteśmy w stanie dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej.

2. Pozyskiwanie danych z odpowiednich źródeł

Bardzo ważnym aspektem pod kątem całej realizacji jest również dobranie odpowiedniego źródła danych, na podstawie których powstanie raport.

Jedna z metod to oparcie się o dane zewnętrzne, zebrane przez analityków. Przykładem takich źródeł mogą być np. Główne Urzędy Statystyczne, Fundusze Ochrony Środowiska oraz inne publiczne bazy danych statystycznych. Możliwości są tak naprawdę nieograniczone – kwestia dostosowania się do tematyki, w zakresie której chcemy utworzyć raport.

Alternatywą wobec wyżej opisanej opcji może być research danych wewnętrznych przez analityków. Przykładem takiej analizy może być weryfikacja trendów związanych z ruchem oraz zakupami (np. Ranking najczęściej kupowanych produktów). Metoda ta sprawdza się tylko w przypadku dużych i rozpoznawalnych marek.

Warto również brać pod uwagę recycling danych – metoda ta polega na odświeżeniu/modernizacji raportów, które w przeszłości już kiedyś powstały, ale dane z perspektywy czasu przestały być aktualne. W takich wypadkach można odświeżyć wybrane dane, tworząc aktualny raport.

Wiarygodnym źródłem danych mogą być również badania rynku offline – metoda, która polega na zbieraniu ankiet poza internetem. Przykładem tego może być sytuacja, w której marka, dla której chcemy przygotować kampanię, posiada sklepy stacjonarne. W stosunku do poprzednich opcji ta metoda może być bardziej wymagająca pod kątem czasu pracy i przede wszystkim kosztów.

Źródła danych mogą być różne i możliwości tutaj są praktycznie nieograniczone. Przeprowadzając różnego rodzaju badania i analizy można również skorzystać z zewnętrznych specjalistów zlecając konkretny zakres prac. Warto tego typu działania podpierać opiniami ekspertów bezpośrednio związanych z branżą, w obszarze którego kampania jest realizowana. Dodatkowo, na koniec dobrze porównać otrzymane dane z zewnętrznymi podobnymi raportami w celu upewnienia się, że wyniki są wiarygodne. Dzięki temu podnosimy wartość informacyjną treści, które planujemy opublikować i promować poprzez kontakt z wybranymi odbiorcami.

3. Produkcja raportu/rankingu – zasady tworzenia raportu

Po zebraniu danych, kolejnym krokiem jest ich właściwe przeanalizowanie i wybranie najważniejszych statystyk – takich, które mogą zaciekawić dziennikarzy oraz czytelników. Kolejny krok to tworzenie infografik: aby raport przyciągnął uwagę, musi być atrakcyjny wizualnie. Infografiki muszą więc być odpowiednio dopracowane.. W głównej mierze to właśnie infografiki będą najczęściej publikowane i udostępniane przez inne strony i portale, dlatego bardzo ważne jest, aby pamiętać o najważniejszych aspektach, które opisujemy poniżej:

● wszystkie elementy widoczne na infografice to takie, które mieszczą się w zasięgu wzroku odbiory. W większości przypadków optymalnym rozmiarem będzie 600×1100 pixeli,

● infografiki powinny być zawsze dostosowane do Key Visual’a danego projektu,

● infografiki powinny przedstawiać jakąś historię (badanie, analizę) poprzez dane, wykresy, mapy, itd, Dobrze jest znaleźć takie informacje, które mogą okazać się dla odbiorcy czymś kompletnie niespodziewanym,

● wykresy przedstawiające dane powinny być proste do interpretacji i jednocześnie zachęcać użytkownika do zgłębiania szczegółów prezentowanych danych. Im szersza grupa odbiorców, do których kierujemy komunikat, tym większe prawdopodobieństwo z potencjalnymi problemami ze zrozumieniem zależności (liczb). Ważne jest również odniesienie do ciekawych aspektów przedstawiając “ludzki” wymiar liczb,

● po zakończeniu tworzenia kreacji graficznej warto wszystkie infografiki przetestować na osobie, która wcześniej nie brała udziału w procesie ich tworzenia i przekonać się, czy są one właściwie interpretowane.

Oczywiście wszystkie grafiki powinny zostać opisane w odpowiedni sposób. Im więcej wyciągniemy wniosków i im lepiej je opiszemy – tym lepiej. Wten sposób dajemy dziennikarzom i blogerom dużo szerszą pulę argumentów, na których będą mogli się skupić tworząc publikację odnoszącą się do raportu kreatywnego.

Przykłady wybranych infografik

Infografika kampanii kreatywnej

 

Infografika z kampanii dla Profesjonalne Ozonowanie

4. Publikacja i promocja raportu kreatywnego

Na ostatnim etapie gotowy raport jest publikowany na stronie projektowej. Następnie odbywa się outreach do odpowiednio dobranej grupy docelowej, w skład której wchodzą dziennikarze, blogerzy, redakcje informacyjne oraz redakcje tematyczne. Otrzymują oni maile w w formie notatek prasowych z informacją o opublikowanym raporcie.

Poniżej najważniejsze elementy “dobrych praktyk”, które warto stosować w kontakcie z odbiorcami:

Dodatkowo warto również stosować promocję za pomocą portali społecznościowych. Dzięki temu odpowiednio targetując kampanię jesteśmy w stanie dotrzeć do dodatkowych odbiorców, którzy pomogą nam zwiększyć zasięgi.

Podsumowanie kampanii z oceną skuteczności

Finalizacja kampanii kreatywnej w każdym przypadku powinna być oceniana pod kątem jej skuteczności. Skuteczność jest mierzona w oparciu o kilka najważniejszych wskaźników jakościowych:

● liczba publikacji,

● liczba linków (dofollow, nofollow)

● liczba wzmianek,

● liczba publikacji w miejscach o wysokich parametrach SEO,

● szacunkowa wartość pozyskanych publikacji,

ROAS kampanii.

Wykonując kampanie kreatywne warto stawiać sobie konkretne KPI ilościowe związane z wyżej wymienionymi wskaźnikami. Osiągane rezultaty tak naprawdę są mocno uzależnione od branży i tematu, który realizujemy. Finalne wyniki mogą się wahać od kilkunastu do kilkuset zdobytych publikacji oraz udostępnień raportu, których sumaryczna wartość po cenach rynkowych może wahać się w granicach również od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Dodatkowo, po każdej zakończonej kampanii kreatywnej warto eksponować na stronie głównej projektu brandy największych portali, które opublikowały przygotowany raport. Dzięki temu jesteśmy w stanie znacząco podnieść zaufanie zwłaszcza nowych użytkowników do danego brandu, dla którego wykonana została kampania ogrzewając przy tym wizerunek w świetle najbardziej rozpoznawalnych brandów mediowych.

 

Każdy brand oczywiście musi być podlinkowany do konkretnej publikacji odnoszącej się do przygotowanego raportu kreatywnego.

Sprawdź nasze case study, które zajęło I miejsce w konkursie semKRK Awards w kategorii “Najlepsza kampania SEO”.

> Zapytaj o ofertę na realizację kampanii kreatywnej <

 

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 12 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.