W celu zwiększenia rozpoznawalności marki do strategii włączona została kampania na YouTube’ie, która kierowana była na popularne kanały makijażowe oraz odbiorców zainteresowanych makijażem i pielęgnacją. Kampania ruszyła przed największym pikiem sprzedażowym - w październiku 2019 roku.
Obecnie w sklepie znajduje się 400 różnych marek kosmetyków, a z dnia na dzień ta liczba ciągle rośnie. Z tego względu struktura konta musi być cały czas rozbudowywana. W asortymencie znajdują się zarówno tańsze, jak i droższe kosmetyki o różnym poziomie marży. Ponadto w sklepie sprzedawane są także marki własne.
Co miesiąc do sklepu wchodzi wiele premier produktowych. Niezbędne jest śledzenie wydarzeń branżowych oraz kanałów YouTube’owych, które polecają produkty makijażowe. Z tego powodu bardzo ważna jest dobra komunikacja na linii e-commerce - agencja oraz szybkie wprowadzanie zmian w kampanii.
Zastosowaliśmy kilka rodzajów kampanii:
- ogólne - zawierające wszystkie marki w sklepie, których koszt do przychodów miał być na poziomie 12%
- dedykowane markom priorytetowym - w których najważniejsza była widoczność sklepu Minti Shop
- dedykowane premierom w sklepie.
Wydzielone zostały marki, które miały budować wizerunek sklepu i te, które generowały największe zyski dla klienta. Aby lepiej analizować wyniki, zrezygnowaliśmy z modelu “last click”, a na jego miejsce wybraliśmy model Data Driven - oparty o dane. Ze względu na różne cele kampanii oraz dużą zmienność w sklepie zdecydowaliśmy o zastosowaniu trzech różnych typów kampanii produktowych:
- kampanii tradycyjnych - wykorzystywanych przy markach, które mają budować wizerunek
- Whoop - aby lepiej zarządzać dużą bazą produktów oraz nowymi markami wdrożyliśmy automatyzacje kampanii produktowych; narzędzie to przy wykorzystaniu zaawansowanych strategii stawek dostosowuje wyświetlane reklamy do zapytania oraz wykorzystuje cały potencjał pliku produktowego, dając szansę nawet nowym produktom w sklepie - stawki w kampaniach są dostosowywane w ciągu dnia nawet 20 000 razy.
- kampanii Inteligentnych – zautomatyzowanych kampanii nastawionych na maksymalizację liczby konwersji lub ROAS; mają one zastosowanie przy markach generujących największe zyski dla sklepu oraz tych z dużą konkurencją.
Dla każdej wyczekiwanej premiery tworzone są osobne kampanie searchowe zachęcające do zakupu. Słowa kluczowe dobierane są ze względu na ich nazwy oraz nazwiska twórców.
Aby być na bieżąco z polecanymi produktami, utworzony został skrypt zapisujący opisy filmów. Ustawione zostały także alerty w wyszukiwarce Google. Po ich analizie zwiększane są stawki na produktach z wysokim potencjałem.
Przedstawione wyniki obejmują okres od czerwca 2019 do stycznia 2020. Przychody całościowe w sklepie wzrosły o ponad 12,24%. Największy wzrost odnotował kanał płatny, czyli “google / cpc”.
