Home Blog Twój content marketing nie działa? 5 sprawdzonych praktyk, które pomogą Ci osiągać efekty w e-commerce

Twój content marketing nie działa? 5 sprawdzonych praktyk, które pomogą Ci osiągać efekty w e-commerce

Czas czytania : 5 min
23 listopada 2020

Z tego artykułu dowiesz się:

Strategia content marketingowa nie ogranicza się tylko do tworzenia i dystrybucji treści – to ciągłe analizowanie i wyciąganie wniosków z prowadzonych działań. Bez tego etapu nie uda Ci się wypracować dopasowanej do Twojej grupy docelowej formy komunikacji, a tym samym najprawdopodobniej zostaniesz wyprzedzony przez konkurencję w wyścigu o zainteresowanie i uwagę odbiorców. Sprawdź, jakie błędy możesz popełniać w działaniach marketingowych, które mogą być hamulcem dla prowadzonych przez Ciebie kampanii w Internecie.

Content marketing to szerokie pojęcie, oferujące wiele możliwości, kanałów komunikacji i narzędzi, dzięki którym zwiększasz szanse na dotarcie do grupy docelowej. Dobrze działająca strategia content marketingowa nie będzie koncentrować się wyłącznie na wyznaczonych KPI – mówiąc szerzej, będzie również elementem wspierającym realizację celów biznesowych firmy. Warto więc poświęcić na analizę strategii więcej czasu, aby w pełni wykorzystać potencjał marketingu treści. 

Content marketing dla e-commerce

Poznaj potrzeby swoich odbiorców – dowiedz się, do kogo kierować swój przekaz i działania

Stworzenie persony to jeden z głównych punktów strategii content marketingowej. Bez znajomości klientów własnego sklepu internetowego nie uda Ci się precyzyjnie trafić do nich ze swoim przekazem. Treści kierowane do wszystkich, kierowane są tak naprawdę do nikogo. Dlatego pierwszym krokiem powinna być analiza potrzeb klientów i ich zainteresowań. Pomocne może być również prześledzenie, jaki rodzaj contentu cieszy się wśród nich największym uznaniem – pamiętaj, aby nie zawężać content marketingu wyłącznie do artykułów na firmowej stronie. Content marketing ma dużo więcej do zaoferowania – jeśli więc Twoi klienci nie są przekonani do tekstów, zaproponuj im wideo czy webinar. Możliwości jest naprawdę wiele i warto z nich korzystać!

Przykład: prowadzisz sklep internetowy ze sprzętem sportowym. Zamiast ograniczyć się do opisania, w jaki sposób prawidłowo wykonywać ćwiczenia z kettlebell, aby cieszyć się z efektów, dodaj do artykułu animację, która obrazem trafi do czytelnika. 

Jest jeszcze drugi aspekt poznania swojej grupy docelowej: każda z person może być na innym etapie lejka zakupowego. Inne potrzeby dotyczące treści będzie miała osoba, która dopiero rozważa zakup produktu, a inne ta, która już podjęła decyzję o zakupie. 

Przykład: załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy z odzieżą dla kobiet. Klientce szukającej kreacji na wesele możesz zaproponować content opisujący najnowsze trendy. Z kolei klientka, która już kupiła sukienkę, może potrzebować wskazówek, jakie dodatki do niej dobrać.

Znając intencje person, możesz dłużej zatrzymać użytkownika na stronie – dzięki dopasowanym do jego potrzeb treściom, zapracujesz na jego zaufanie.

Jeśli chcesz poznać kilka podstawowych informacji, które pomogą Ci w stworzeniu profilu wzorcowego klienta Twojej firmy oraz dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest buyer persona, przeczytaj artykuł: Kim jest Twoja buyer persona i dlaczego powinieneś ją poznać?

Zachęć odbiorców do działania

Załóżmy, że dobrze znasz już intencje swoich użytkowników i potrafisz wskazać, jaki rodzaj treści trafi do Twojej grupy docelowej. Bez dodatkowej zachęty prawdopodobnie nie nawiążą z odwiedzaną stroną dłuższej relacji. W treściach na stronie sklepu internetowego koniecznie pamiętaj o call to action (CTA), aby odbiorca wiedział, co możesz mu dać. Przykładem konwersji może być zapis do newslettera – zaoferuj klientowi w zamian dostęp do bezpłatnego e-booka lub zniżkę na zakup określonych produktów.

Nie chowaj swoich treści do szuflady! Plan i budżet na promocję i kanały dystrybucji

Masz już komunikat opracowany zgodnie z zasadami strategii content marketingowe. Co dalej? Jeśli zamieścisz go wyłącznie na swojej stronie internetowej, nie wykorzystasz jego potencjału. Dystrybucja i promocja są niezbędne do wygenerowania ruchu w witrynie. Działania content marketingowe, które nie gwarantują obecności marki dokładnie tam, gdzie są jej klienci, skazane są na niepowodzenie. 

Jeśli chcesz skutecznie trafić do swoich klientów, masz do dyspozycji dwie drogi: płatną i organiczną. Do pierwszej z nich należą m.in. influencer marketing, SEM oraz Social Media Ads. Do drugiej m.in. SEO, social media i e-mail marketing. Jeśli promujesz swoje treści i dbasz o ich dystrybucję, a nie widzisz wymiernych rezultatów, przyczyną może być kierowanie komunikatu do wszystkich, zamiast do sprecyzowanej grupy. 

Przykład: jeśli prowadzisz sklep z kosmetykami i chcesz poinformować o promocji na damskie perfumy, nie wysyłaj newslettera do całej bazy – pamiętaj o segmentacji i skieruj przekaz do klientów, którzy mogą być zainteresowani zakupem wybranych produktów

Kolejnym problemem może niedostosowanie stylu komunikacji do odbiorców i miejsca, w którym został on opublikowany. Nieco innymi zasadami rządzi się bowiem TikTok, a innymi LinkedIn. 

Z promocją i dystrybucją treści może być związany jeszcze jeden problem, który sprawia, że strategia content marketingowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zrób rachunek (nie tylko sumienia) i zastanów się, czy w prowadzone działania inwestujesz wystarczająco dużo pieniędzy. Jeśli Twój konkurent przewidział trzy razy większy budżet na marketing od Ciebie, prawdopodobnie odpadniesz w przedbiegach w wyścigu o rozpoznawalność marki i dotarcie z treścią do klientów.

Bądź widoczny w Google, czyli o przyjaźni contentu z SEO

O przymierzu SEO z content marketingiem napisano już naprawdę wiele, czemu trudno się dziwić, jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że… jest to przepis na sukces dla specjalistów z obu dziedzin. Dlaczego? Bez wartościowej i odpowiadającej na potrzeby użytkownika treści, SEO niewiele zdziała. Obecnie doceniane są przydatne i unikalne materiały, które mają największą szansę na zdobycie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Z drugiej strony content marketing bez SEO ma ograniczone możliwości przebicia się wśród konkurencji w Google. Wiedza na temat słów kluczowych i optymalizacji treści jest niezbędna, aby przyciągnąć konsumenta i zwiększyć ruch na stronie.

Gdy powiało nudą, czyli czy Twój content marketing jest atrakcyjny?

Warto przeanalizować swoje dotychczasowe działania i odpowiedzieć sobie szczerze na pytanie: czy tworzone przez Ciebie treści są atrakcyjne z punktu widzenia użytkownika? Czy coś je wyróżnia? Czy są dobrze opracowane i przyjazne dla konsumenta? Nieco trudniej może być w przypadku branż, które zwyczajowo mogą być uznawane za mało ciekawe i niszowe. 

Przykład: Jeśli prowadzisz bloga firmowego o finansach i skupiasz się głównie na tłumaczeniu zawiłych pojęć, przemyśl możliwość wykorzystania innych form contentu. Sprawdzić może się wywiad z ekspertem w tej dziedzinie. Warto podejść kreatywnie do zagadnienia: unikalny temat przedstawiony w nieszablonowy sposób ma duże szanse na zdobycie zainteresowania wśród konsumentów i zajęcie wysokiej pozycji w Google.

Darmowy e-book

Dane, dane… Kluczowe cele strategii content marketingowej w liczbach

Wdrażając w życie strategię content marketingową lub wprowadzając do niej modyfikacje, nie zapominaj, że wymagają one systematycznej analizy. Szybko okaże się, że Google Analytics stanie się Twoim przyjacielem w walce o dotarcie do klienta, a im więcej narzędzi do pomiaru efektów prowadzonych działań poznasz, tym więcej danych zdobędziesz – wyciągnięcie z nich wniosków to klucz do sukcesu. 

Na koniec mała rada: content marketing to nie sprint, a maraton. Osiągnięcie wyznaczonych celów (KPI mogą różnić się w zależności od założonej strategii content marketingowej) prawdopodobnie może zająć trochę czasu, więc uzbrój się w cierpliwość i skrupulatnie realizuj swój plan

Powodzenia!

Udostępnij wpis jako PROtip

Porozmawiajmy

Opowiedz nam o swojej marce

Grzegorz
Maliszewski

HEAD OF BUSINESS DEVELOPMENT

tel. +48 577 997 701

e-mail g.maliszewski@promotraffic.pl

PromoTraffic to przede wszystkim wysoki standard obsługi. Jest to agencja, która podchodzi do zagadnienia marketingu w sposób kompleksowy.

Przeprowadzane przez PromoTraffic kampanie są kluczowe dla naszego biznesu. Razem skutecznie realizujemy je na ponad 20 rynkach.

Zaufaj jakości PRO

Ponad 11 lat doświadczenia, nieustanny #PROgress i sukcesy naszych Klientów.